Pogoda
13.06.2017 15:46

Smartfon jest dla dziecka gramem kokainy

Dając dziecku smartfona wręczasz mu tak naprawdę ekwiwalent butelki wina lub działki narkotyku – uważa jedna z najbardziej znanych angielskich terapeutek uzależnień.

Smartfon jest dla dziecka gramem kokainy
foto: materiały prasowe

Ludzie to nie wiedzą, jaka moc kryje się w apkach – twierdzi Mandy Saligari. Specjalistka ostrzega, że programy na smartfona potrafią być równie uzależniające, jak trapiące starsze pokolenie alkohol i papierosy. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, zużycie papierosów, alkoholu i nartkotyków spadło wśród nastolatków o połowę w przeciągu 10 lat.

Porównanie smartfona do narkotyków padło podczas wystąpienia na konferencji pochylającej się nad problemem uzależnień wśród nastolatków. Jak się okazało, wiele z nich ma problemy z odstawieniem najpopularniejszych apek, takich jak na przykład Instagramu czy Snapchata.

Uzależnienie od aplikacji może prowadzić do korzystania z nich w sposób niezgodny z intencjami twórców, a także – a może nawet przede wszystkim – rodziców. Saligari podała podczas wystąpienie przykład nastolatek, które za oczywistą codzienność uznawały wysyłanie nagich zdjęć przez internet.

Specjalistka zaapelowała w swoim wystąpieniu, żeby rodzice zaczęli brać pod uwagę niebezpieczeństwa związane z posiadaniem przez dzieci i nastolatki smartfona – według niej, zachowanie latorośli jest identyczne z okazywanym przez hazardzistów i osoby uzależnione od narkotyków.

"

Dlaczego poświęcamy problemowi smartfonów tak mało czasu, skoro uzależnienie od narkotyku i alkoholu okazywane jest w mózgu w ten sam sposób? "

Zagadnienie uzależnienia od technologii jest co jakiś czas podejmowane przez specjalistów – dziś mówimy najczęściej o smartfonach i internecie, kiedyś była to telewizja, która zresztą do dziś może cieszyć się widownią wpatrując się w duże ekrany przez kilka godzin dziennie.

Uzależniająca potrafi być także muzyka – i to fakt potwierdzony zarówno naukowo, jak i prawnie. Badacze przygotowali bowiem zestawienie 20 najbardziej uzależniających utworów w historii i oświadczyli, że słuchanie muzyki daje tyle samo przyjemności co uprawianie seksu, a w Szwecji nałogowy miłośnik metalu dostał z tego powodu rentę od tamtejszego rządu.

A Wy od czego jesteście uzależnieni?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile