Smartfon jest dla dziecka gramem kokainy

Michał Tomaszkiewicz
13.06.2017 15:46
Smartfon jest dla dziecka gramem kokainy Fot. materiały prasowe

Dając dziecku smartfona wręczasz mu tak naprawdę ekwiwalent butelki wina lub działki narkotyku – uważa jedna z najbardziej znanych angielskich terapeutek uzależnień.

Ludzie to nie wiedzą, jaka moc kryje się w apkach – twierdzi Mandy Saligari. Specjalistka ostrzega, że programy na smartfona potrafią być równie uzależniające, jak trapiące starsze pokolenie alkohol i papierosy. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, zużycie papierosów, alkoholu i nartkotyków spadło wśród nastolatków o połowę w przeciągu 10 lat.

Porównanie smartfona do narkotyków padło podczas wystąpienia na konferencji pochylającej się nad problemem uzależnień wśród nastolatków. Jak się okazało, wiele z nich ma problemy z odstawieniem najpopularniejszych apek, takich jak na przykład Instagramu czy Snapchata.

Uzależnienie od aplikacji może prowadzić do korzystania z nich w sposób niezgodny z intencjami twórców, a także – a może nawet przede wszystkim – rodziców. Saligari podała podczas wystąpienie przykład nastolatek, które za oczywistą codzienność uznawały wysyłanie nagich zdjęć przez internet.

Specjalistka zaapelowała w swoim wystąpieniu, żeby rodzice zaczęli brać pod uwagę niebezpieczeństwa związane z posiadaniem przez dzieci i nastolatki smartfona – według niej, zachowanie latorośli jest identyczne z okazywanym przez hazardzistów i osoby uzależnione od narkotyków.

Dlaczego poświęcamy problemowi smartfonów tak mało czasu, skoro uzależnienie od narkotyku i alkoholu okazywane jest w mózgu w ten sam sposób?

Zagadnienie uzależnienia od technologii jest co jakiś czas podejmowane przez specjalistów – dziś mówimy najczęściej o smartfonach i internecie, kiedyś była to telewizja, która zresztą do dziś może cieszyć się widownią wpatrując się w duże ekrany przez kilka godzin dziennie.

Uzależniająca potrafi być także muzyka – i to fakt potwierdzony zarówno naukowo, jak i prawnie. Badacze przygotowali bowiem zestawienie 20 najbardziej uzależniających utworów w historii i oświadczyli, że słuchanie muzyki daje tyle samo przyjemności co uprawianie seksu, a w Szwecji nałogowy miłośnik metalu dostał z tego powodu rentę od tamtejszego rządu.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.