Pogoda
14.09.2017 16:30

Smartfon stał się najlepszym przyjacielem człowieka

Bez jedzenia możemy wytrzymać kilka tygodni, bez wody kilka dni, bez powietrza kilka minut. A bez smartfona?

Smartfon stał się najlepszym przyjacielem człowieka
foto: m01229, CC BY 2.0

80% polskich internautów ma smartfona. O tym, jak ważnym gadżetem, a właściwie partnerem, staje się w naszym życiu mówił już Tim Cook, szef Apple. Jego zdaniem, na niewielkim smartfonie mieszczącym się w kieszeni znajduje się więcej prywatnych informacji, niż można znaleźć podczas przeszukania domu jego właściciela.

Czasem przywiązanie i uzależnienie do smartfona może posunąć się wręcz zbyt daleko – pokazał to przykład mężczyzny, który wybrał się do Las Vegas, aby poślubić swojego iPhone’a. Uzasadniając swój wybór stwierdził, że to właśnie z telefonem spędza najwięcej czasu i przeżywa najmilsze chwile swojego życia – a jeśli to nie jest miłość, to co nią jest?

Nawet jeśli uważamy, że potrafimy oprzeć się pokusie sięgania po telefon, to zapewne się oszukujemy – po zapoznaniu się z wynikami badania pokazującego jak często dotykamy ekran smartfona uczestnicy nie mogli uwierzyć, że robią to tysiące razy w ciągu dnia.

Dla wielu z nas sięgnięcie po smartfona jest pierwszą czynnością, jaką robią po przebudzeniu – i wcale nie dlatego, że przejął on rolę budzika. Jak wynika z badania Deloitte Global Mobile Consumer Survey, 61% posiadaczy inteligentnych telefonów uruchamia go w mniej niż 5 minut po przebudzeniu.

W mniej niż pół godziny po smartfona sięga już 88% użytkowników, a tylko 4% właścicieli takich telefonów deklaruje, że nie uruchamia ich w ciągu pierwszej godziny po pobudce.

To niewielki urządzenie naprawdę zmieniło nasze życia, otwierając okno na świat i znajomych. Obecnie większość ruchu na stronach internetowych generowana jest przez użytkowników korzystających ze smartfonów.

Do 2021 roku ilość przesyłanych mobilnie danych ma się zwiększyć siedmiokrotnie i osiągnąć wartość 49 eksabajtów miesięcznie i ponad połowę zettabajta rocznie. Jeden eksabajt to miliard gigabajtów.

Wyrzucilibyście smartfona z łóżka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile