Smartfon uwieczniony na obrazie z 1937 roku

Michał Tomaszkiewicz
28.08.2017 16:31
Smartfon uwieczniony na obrazie z 1937 roku Fot. US Postal Service/David Sansbury

Nie dajcie się zdekoncentrować gołym pośladkom na pierwszym planie i nagiej kobiecej piersi w tle - gdy przyjrzycie się uważnie, na dziele z 1937 roku możecie dostrzec nowoczesnego smartfona.

Z jednej strony wydaje się to być (zupełnie racjonalnie) niemożliwe – z drugiej zaś, jeśli przyjrzymy się sposobowi trzymania urządzenia lub przedmiotu, a także temu, w jaki sposób trzymający go na niego patrzy, nie sposób nie skojarzyć tego z wszechobecnym dziś widokiem ludzi przeglądających strony internetowe lub robiących selfie.

Nawet kciuk mężczyzny zdaje się przewijać zawartość ekranu, podczas gdy jego lewa ręką daje znać, żeby chwilę poczekać, aż zapozna się z interesują go informacją.

foto: US Postal Service/David Sansbury Fot. foto: US Postal Service/David Sansbury

Fresk umiejscowiony na ścianie urzędu pocztowego w Sprignfield, na którym uwieczniono być może pierwszego w historii użytkownika smartfona (i na dodatek podróżnika w czasie), został namalowany w 1937 roku przez Włocha Umberto Romano.

Kompozycja, nazwana „Pan Pynchon i założenie Springfield”, jest częścią większego muralu. Jak można dowiedzieć się czytając opracowanie na temat malowidła, jego autor wyjątkowo skrupulatnie dopytywał o wszystkie szczegóły związane z przedstawianym historycznym wydarzeniem.

Naukowcy do hipotezy o przypadkowym (lub celowym) przemyceniu wyglądu smartfona (część internautów widzi w nim wczesne modele iPhone’a) podchodzą z wyraźną nieufnością, oferują alternatywne (i o wiele bardziej prawdopodobne) wyjaśnienia.

Tajemniczy obiekt może być według nich lusterkiem, wydaniem kieszonkowym Biblii lub modlitewnika, a nawet stalowym ostrzem. Eksperci zwracają uwagę, że obiekty namalowane przez artystę zawierają wiele zniekształceń, możliwe więc że trzymany przedmiot uzyskał podobny do smartfona kształt na skutek stylu (lub warsztatu) Umberto Romano.

Podobnie tajemniczo wygląda uwieczniony na rzeźbie z setnego roku przez Chrystusem laptop – i jak się okazało, nie było to jedyne (ani nawet najstarsze) przedstawienie przedmiotu wyglądającego dla nas jak nowoczesny sprzęt.

A odstawiając żarty na bok - czasem trudno uwierzyć, jak stare są tan naprawdę technologie, które postrzegamy jako nowe - przygotowaliśmy zestawienie Top 10 pokazujące najciekawsze z nich.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.