Pogoda
14.06.2019 10:52

Smartfony Huawei z nowym systemem od października 2019

Huawei musi liczyć się z groźbą odcięcia od Androida i usług Google. Producent od lat przygotowuje własny system operacyjny, HongMeng OS, który ma być gotowy na jesień. Pierwsze modele z nim na pokładzie pojawią się w październiku 2019.

smartfon Huawei
foto: Kārlis Dambrāns, CC BY 2.0

Administracja Donalda Trumpa wpisała Huawei na listę podmiotów, z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą współpracować. W efekcie Google ogłosił, że Chińczycy nie będą mogli instalować w swoich przyszłych telefonach Androida oraz udostępniać użytkownikom aplikacji i usług giganta.

Jeśli ban zostanie utrzymany (jego wejście w życie zostało opóźnione o 3 miesiące, a ostatnio pojawiły się plotki o możliwości odstąpienia od decyzji nawet na dwa lata), może to oznaczać duże problemy dla Huaweia. Smartfony bez dostępu do aplikacji ze Sklepu Play stracą bardzo dużo na użyteczności.

Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro
Przeczytaj także Google odetnie Huawei od usług Androida. Co to znaczy dla właścicieli smartfonów?

Chińczycy przezornie szykowali się na taką ewentualność od kilku lat. Huawei dąży do tego, żeby być niezależnym i samowystarczalnym. Sam projektuje procesory napędzające jego smartfony, a programiści tworzą system HongMeng OS.

HongMeng OS zamiast Androida na smartfonach Huawei od października 2019 roku

W sieci pojawiły się pierwsze przecieki i domysły na temat planów przejścia Huawei z Androida na własny system operacyjny. Pierwsze smartfony z HongMeng OS (który poza granicami Chin może być znany jak Ark OS lub Oak OS) trafią do sprzedaży w październiku 2019 roku.

Nie będzie to huczna premiera. Huawei najprawdopodobniej nie zdecydował się na debiut HongMeng OS we flagowcu, czyli nadchodzącym modelu Mate 30. Ten smartfon ma się dobrze sprzedawać na całym świecie, musi więc oferować wszystko, do czego przyzwyczaili się przez lata użytkownicy. W tym Androida i usługi Google.

Huawei
Huawei
Przeczytaj także Huawei uruchomił oficjalną stroną tłumaczącą problemy z USA. Zapewnia klientów, że wszystko będzie dobrze

System operacyjny tworzony przez Huawei ma zagościć na telefonach z niższej i średniej półki sprzedawanych na rynku chińskim. Przekonanie twórców najpopularniejszych w Państwie Środka aplikacji do udostępnienia ich na HongMeng OS będzie zapewne łatwiejsze, niż dokonanie tego z programistami ze Stanów i Europy.

Wraz z dojrzewaniem systemu operacyjnego Huawei i pojawianiem się na niego coraz większej liczby aplikacji producent będzie zapewne chciał oferować smartfony wyłącznie z HongMeng OS. Nawet, jeśli ban na współpracę z amerykańskimi przedsiębiorstwami ostatecznie nie dojdzie do skutku.

Zobacz także: Huawei nie może instalować na smartfonach aplikacji Facebooka 

Korzystalibyście ze smartfona bez Androida?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google Huawei