„Śmieciomaty” z nagrodami uruchomione w Polsce

Michał Tomaszkiewicz
13.07.2018 12:54
„Śmieciomaty” z nagrodami uruchomione w Polsce Fot. kadr z wideo

Pożyteczne z przyjemnym – tak można podsumować działanie uruchomionego w Wieluniu „śmieciomatu”, który w zamian za surowce wtórne przyznaje punkty dające możliwość wygrania ciekawych nagród.

Automat reprezentujący polską myśl techniczną (aczkolwiek należy zauważyć, że podobne urządzenia działają już na zachodzie Europy), realizuje program recyklingu butelek plastikowych typu PET oraz puszek aluminiowych.

Chętni na skorzystanie z dobrodziejstw „Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami” musza tylko pobrać i zainstalować na smartfonie specjalną aplikację, w której znajdzie się identyfikujący ich kod paskowy.

Obraz trzeba dać zeskanować „śmieciomatowi” (oficjalna nazwa to Recyklomat), który będzie dzięki temu widział, na czyje konto zapisywać punkty za wrzucone do niego surowce. Przelicznik jest prosty – każda butelka to jeden punkt zasilający nasze konto, za puszkę po piwie otrzymuje się punktów 5.

Recyklomat nagradza za oddawanie surowców do recyklingu

Po uzbieraniu odpowiedniej sumki (nie zdradzono jeszcze, jakiej) punktów i przy łucie szczęścia można liczyć na wylosowanie jednej z poniższych nagród:

  • weekendowy RELAX SPA dla dwojga
  • rower typu MTB
  • telefon komórkowy
  • roczny abonament za parkowanie samochodu w strefie płatnego parkowania miasta Wieluń
  • karnet na basen wraz z korzystaniem z sauny wejściówka na basen WOSiR

Surowce można będzie wymieniać na punkty do 30 września 2018 roku.

foto: materiały prasowe

Co ciekawe, władze Wielunia informują, że automat do recyclingu nie tylko jest przejawem troski o środowisko naturalne oraz tworzenie gospodarki o zamkniętym obiegu surowców, lecz także wprowadzeniem w życie nauk papieskiej encykliki „Laudato Si”.

Jeśli testy w Wieluniu okażą się być obiecujące, po automaty do recyclingu sięgną być może także inne gminy w Polsce. „Śmieciomaty” wydają się być stworzone do stawiania obok Lodówkomatów – budowanej przez InPost sieci paczkomatów, z których odbierać będzie można zakupy spożywcze, na przykład schłodzone napoje.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.