Snapchat, Foursquare i The Weather Channel pokazywały Nowy Jork jako „Żydopolis”

Michał Tomaszkiewicz
31.08.2018 12:39
Snapchat, Foursquare i The Weather Channel pokazywały Nowy Jork jako „Żydopolis” Fot. zrzut ekranu

Akt wandalizmu na mapach dostarczanych przez Mapbox sprawił, że wiele znanych serwisów i aplikacji zaczęło pokazywać Nowy Jork jako „Jewtropolis”. W sieci zawrzało.

Mapbox, spółka powstała w 2010 roku, dostarcza mapy do wielu komercyjnych odbiorców. Wśród klientów znajduje się między innymi Snapchat, Foursquare, Evernote, Zillow, The Weather Channel, Citibike czy Streeteasy – aplikacje i strony popularne w USA.

Dostawca polega przede wszystkim na danych pochodzących z OpenStreetMap, otwartego projektu, w którym każdy zarejestrowany użytkownik może dokonywać poprawek. Najprawdopodobniej to właśnie w tym serwisie działał wandal.

Głównym podejrzanym jest internauta o pseudonimie MedwedianPresident, który w pierwszym tygodniu sierpnia 2018 dokonał edycji oznaczonych jako mało znaczące zmiany. W rzeczywistości zmienił na przykład nazwy ulic w Nowym Jorku na Ku Klux Klan Highway, Pedophile Bridge, Zionist Cannibal Drive i Adolf Hitler Memorial Tunnel.

Podobne „żarty” wprowadził na mapę Londynu, w którym umieścił Adolf Hitler Boulevard, Donald Trump Avenue oraz Fuck Road.

Nowy Jork przemianowany na mapach na „Jewtropolis”

Zmiany zostały błyskawicznie zablokowane przez innych użytkowników, a konto trolla zostało zablokowane. Wprowadzone przez niego zmiany nie pokazały się na OpenStreetMap – w jaki sposób zostały zaimportowane przez Mapbox (o ile źródłem błędu było OSM), na razie nie wiadomo.

Snapchat natychmiast po powiadomieniu zwrócił się do Mapboksa o naprawienie błędu:

Mapy Snapa polegają na zewnętrznych danych, które niestety padły ofiarą wandalizmu. Pracujemy z naszym partnerem Mapboksem nad natychmiastową naprawą sytuacji.

Dostawca mapy szybko uporał się z problemem i Nowy Jork wrócił do swojej zwyczajowej nazwy:

Mapbox nie toleruje mowy nienawiści ani złośliwych zmian wprowadzanych do naszych map. Nazwa „Nowy Jork” padła ofiarą wandalizmu. W ciągu godziny nasz zespół odkrył i usunął zmiany. Sprawca próbował zmienić nazwy także innych obiektów, nasz zespół do spraw bezpieczeństwa zapewnia, że żadna z nich nie zakończyła się sukcesem.

W świecie powszechnie panującej poprawności politycznej Mapbox może znaleźć się w sporych tarapatach, jeśli ktoś oskarży usługę o antysemityzm lub zażąda odszkodowania za straty moralne wynikające z zobaczenia na mapie Nowego Jorku ze zmienioną nazwą.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.