Snapchat pozwany za spowodowanie wypadku

Michał Tomaszkiewicz
27.04.2016 14:11
Snapchat pozwany za spowodowanie wypadku Fot. mlnlaw.com

Poszkodowany w wypadku spowodowanym przez kobietę zdekoncentrowaną używaniem Snapchata pozwał serwis o odszkodowanie. Zdarzenie miało miejsce w Atlancie.

Samochód, którym podróżował Wentworth Maynard został uderzony przez jadącą z prędkością 107 mil na godzinę (około 170 km/h) Christal McGee. Jak się okazało, kobieta chciała użyć filtra nakładającego na obraz informację o prędkości, z jaką porusza się użytkownik. Ograniczenie prędkości w miejscu wypadku wynosi 55 mil na godzinę (90 km/h).

Mężczyzna spędził 5 tygodni na oddziale intensywnej terapii, podczas gdy sprawczyni wypadku wyszła z niego bez większych obrażeń – udało jej się nawet zamieścić na Snapchacie zdjęcie po przebadaniu jej przez lekarzy.

foto: mlnlaw.com Fot. foto: mlnlaw.com

Poszkodowany będzie domagał się pokrycia wydatków na leczenie oraz sfinansowanie opieki, jakiej będzie potrzebował w przyszłości – porusza się na wózku inwalidzkim i nie może funkcjonować samodzielnie. Wątpliwości co do winy Snapchata nie ma reprezentujący ofiarę wypadku prawnik.

To wyjątkowa sprawa, w której mamy wyraźne dowody łączące filtr Snapchata z wydarzeniami wiodącymi do wypadku. Mamy nadzieję, że sprawa nie tylko odda sprawiedliwość mojemu klientowi, ale także wywrze na Snapchacie presję, żeby serwis przestał narażać ludzi na niebezpieczeństwo.

W informacji o pozwie kancelaria przywołuje badania dotyczące amerykańskich kierowców. Wynika z nich, że w 30% wypadków, w których ktoś odniósł obrażenia, winę ponosi zdekoncentrowany kierujący. Z opracowania udostępnionego przez lokalnych operatorów komórkowych wynika, że 40% kierowców korzysta podczas jazdy z serwisów społecznościowych.

Podano także przykłady rozwiązań prawnych, które mają zakazać korzystania z telefonu nawet podczas chodzenia – nakładanie kary w wysokości 50 dolarów zaproponowano w New Jersey. Europa do tego problemu podchodzi inaczej – w Augsburgu wbudowano w chodnik sygnalizację świetlną dla użytkowników smartfonów.

Czy ofiara wypadku może liczyć na uzyskanie wysokiego odszkodowania? W historii USA zdarzały się przypadki, gdy wielomilionowe kwoty padały w sprawach o mniejszym kalibrze.

Korzystacie z telefonów podczas jazdy?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.