Pogoda
11.12.2018 11:14

Sonda InSight przysłała zdjęcie polskiej flagi na Marsie. Znalazła się tam dzięki Kretowi

NASA udostępniła zdjęcia wykonane na Marsie przez lądownik InSight, najmłodszego robotycznego mieszkańca Czerwonej Planety. Na wielu z nich wyraźnie widać polską flagę.

Sonda InSight na Marsie
foto: NASA

Koniec 2018 roku to piękny czas na kibicowanie polskim osiągnięciom w dziedzinie podboju kosmosu. Dopiero co świętowaliśmy wykonanie przez PW-Sat2 pierwszego w historii polskiego zdjęcia satelitarnego Ziemi, a już jest kolejny powód do świętowania – tym razem związany z Marsem.

26 listopada 2018 udanie wylądowała na nim sonda InSight, której zadaniem jest zbadanie aktywności wewnątrz planety i sprawdzenie, czy Mars jest „żywy” (czy zachodzą w jego głębi procesy podobne do tych obserwowanych na Ziemi), czy też „martwy” (czy jest po prostu ostygniętą, nie podlegającą żadnym wewnętrznym ruchom skałą).

Duży wkład w te badanie wniesie polski „Kret”, który jest częścią napędową penetratora nazywającego się oficjalnie HP3. Dzięki opracowanemu w naszym kraju narzędziu InSight wbije się 5 metrów w marsjański grunt – umieszczony na tej głębokości czujnik sejsmiczny będzie w stanie zbudować obraz aktywności Marsa.

"

Warto zaznaczyć, że penetrator HP3 jest kompletnym urządzeniem zaprojektowanym i wykonanym w Polsce. Polskie firmy coraz częściej zostają wykonawcami elementów urządzeń, ale realizacja tak kompletnego zlecenia jest jak na razie w naszym kraju rzadkością. "

Polska flaga na Marsie dzięki udziałowi w misji InSight

To właśnie dzięki polskiemu wkładowi w misję na obudowie sony InSight znajduje się polska flaga – widać ją na zdjęciach przysłanych przez lądownik wprost z powierzchni Czerwonej Planety.

Nasza flaga znajduje się na tabliczce pomiędzy Wielką Brytanią a Japonią. Jak widać, radość z dokonanie udzieliła się polskim twórcom urządzenia, którzy z dumą napisali, że #PolandCanIntoSpace.

Dzięki przeprowadzonym w ramach misji InSight badaniom geofizycznym Marsa dowiemy się więcej o jego wewnętrznej strukturze.

"

Głównym wykonawcą penetratora była firma Astronika, ale w proces produkcyjny zaangażowanych było kilka innych podmiotów, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska. "

„Kret” zostanie uruchomiony w styczniu 2019 roku.

Uzupełnij zdanie: Poland ______ Into Space

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele