Pogoda
20.02.2017 11:29

Sony przygotowuje następcę konsoli PlayStation Vita?

Japoński gigant złożył wniosek patentowy na nową konsolę przenośną jeszcze w 2015 roku. Zobaczcie jak może wyglądać następca PS Vita.

Sony przygotowuje następcę konsoli PlayStation Vita?
foto: materiały prasowe + Bóg Pejnta

Jeśli chodzi o tzw. handheldy, przez wiele lat palmę pierwszeństwa w tej kategorii trzymało Nintendo i było w niej praktycznie bezkonkurencyjne. Mało kto pamięta dziś o takich wynalazkach jak WonderSwan czy Sega Game Gear, natomiast każdy wciąż kojarzy GameBoya i NDS-a. Tak naprawdę pierwszą konsolą, która mogła stawać z nimi do pojedynku, było PlayStation Portable.

Niestety, sukces popularnego PSP był jednorazowy i w następnej generacji nie udało się go już powtórzyć. Podczas gdy Nintendo biło kolejne rekordy wraz z wypuszczeniem 3DS-a, tak szumnie zapowiadana PS Vita okazała się finansową klapą. Dziś na to przenośne urządzenie wychodzą już praktycznie tylko niszowe gry niezależne i japońskie produkcje.

Przyczyn porażki Vity można upatrywać w wielu źródłach: jedni zarzucają Sony nieodpowiednią promocję konsoli, inni narzekają na brak poważniejszego wsparcia od zewnętrznych producentów gier. Swoje z pewnością zrobiła też popularność smartfonów i tabletów, które wielu ludziom zastępują konsole przenośne. Wydawało się, że Sony przynajmniej na jakiś czas odpuści już sobie w tym segmencie rynku...

Jak doniósł jednak NeoGAF, japoński gigant złożył wniosek patentowy na nową konsolę jeszcze w 2015 roku. Ze szkiców koncepcyjnych wynika, że ma na nią nieco podobny pomysł, co Nintendo ze swoim nadchodzącym Switchem, jednak biorąc pod uwagę patent sprzed dwóch lat, raczej nie ma mowy o podpatrywaniu pomysłów.

Popatrzcie sami na szkice koncepcyjne, które zawierał wniosek patentowy:

Oczywiście jest zdecydowanie za wcześnie, by wyrokować, że nowy handheld od Sony to coś pewnego. Być może firma Kazuo Hiraiego - podobnie jak Apple czy Samsung - jedynie okopuje sobie patentowe stanowisko i zaklepuje odpowiednie pomysły na wszelki wypadek.

Jeśli jednak poważnie myśli o następcy Vity, byłby na to teraz najlepszy moment. Od premiery poprzedniej przenośnej konsoli minęło 5 lat, a po premierze PlayStation 4 ProPlayStation VR do domknięcia portfolio przydałoby się urządzenie przenośne. Być może więcej szczegółów poznamy w czerwcu 2017 na targach E3.

Lubicie grać na handheldach?

Jakub Gańko
Tagi: Gadżety Galeria