Pogoda
19.09.2017 14:17

South Park mistrzowsko zaorał inteligentne głośniki

Czasem zdarzają się dzieła, które swoim formatem wykraczają poza ograniczające je ramy gatunku lub nośnika. Jednym z nich stał się South Park, który pozostawił właścicieli inteligentnych głośników Amazonu z przepiękną katastrofą.

South Park mistrzowsko zaorał inteligentne głośniki
foto: zrzut ekranu

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda niewinnie – Cartman odkrywa uroki interakcji z Aleksą, wirtualną asystentka kryjącą się w głośniku Echo Amazonu, i w swoim stylu wykorzystuje ją (oraz Siri i asystenta Google) do eksplorowania niecenzuralnych zakamarków swojej duszy.

Tyle tylko, że właściciele takich głośników podczas oglądania odcinka mogli zauważyć coś ciekawego – na początku śmiesznego, z biegiem czasu zaś zamieniającego się w prawdziwy horror. Okazało się bowiem, że domowa Alexa słucha poleceń Cartmana tak samo posłusznie, jak ta występująca w kreskówce.

Nie było to jednak ostatnie słowo twórców South Parku – Cartman zaczął wydawać Aleksie polecenia, które zmieniały ustawienia głośnika osoby oglądającej serial, a także… dodawała do listy zakupów produkty, których nazw nie godzi się wypowiadać w towarzystwie.

Dopóki wirtualni asystenci nie nauczą się rozpoznawać głosu osób wydających im polecenia, do sytuacji takich jak tam może dochodzić często.

Możliwość aktywowania inteligentnego głośnika komunikatem z telewizora wykorzystywano już nawet w reklamach – Burger King wydawał w swoim klipie polecenia głośnikowi Google Home. Powstający w Polsce inteligentny głośnik AI-Speaker jest na takie prowokacje całkowicie odporny - słucha tylko wtedy, gdy wymaga tego użytkownik.

Sposób, w jaki słabość wirtualnych asystentów wykorzystał South Park nie powinien dziwić – nawet w grach z postaciami z kreskówki można liczyć na wiele kontrowersji. Ostatni z nich jest sposób wyboru trudności w grze South Park: Fractured But Whole – zależy on do koloru skóry prowadzonego bohatera.

Chcielibyście mieć inteligentne głośniki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele