SpaceX podał datę lotu Starshipa na Księżyc

30.10.2019 11:58
SpaceX podał datę lotu Starshipa na Księżyc Fot. SpaceX

SpaceX podał datę pierwszej od lat załogowej misji na Księżyc.

21 października 2019 roku rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. Tegoroczna odsłona zgromadziła w Waszyngtonie ponad 6 tys. uczestników, wśród których znalazło się wielu naukowców, przedstawicieli rządów i prywatnych ośrodków badawczych.

Wśród zaproszonych gości znalazła się także, firma Elona Muska, która zdradziła szczegóły pierwszej od lat, załogowej misji na Księżyc.

Kiedy polecimy na Księżyc?

Podczas kongresu przedstawicielka SpaceX, Gwynne Shotwell, zdradziła, że firma zamierza wysłać Straship na orbitę już w przyszłym roku. Lądowanie na Srebrnym Globie miałby się odbyć w 2022 roku, a pierwszy od lat człowiek stanąłby na naturalnym satelicie Ziemi już dwa lata później.

Chcemy, aby statek kosmiczny znalazł się na orbicie w ciągu roku. Na Księżycu chcemy wylądować przed 2022 rokiem. Musimy przywieść tam ładunek i upewnić się, że istnieją odpowiednie zasoby dla ludzi, którzy ostatecznie wylądują na Księżycu do 2024 roku.

- poinformowała Gwynne Shotwell, która jest Prezesem i Dyrektorem Operacyjnym w SpaceX

Pierwszy planowany lot odbędzie się na wysokość 20 kilometrów. SpaceX planuje wylądować na Srebrnym Globie jeszcze przed 2022 rokiem. W okolicy 2023 roku ma odbyć się pierwszy lot załogowy, w którym weźmie udział m.in. japoński miliarder, który w dużym stopniu sfinalizował prace nad Starshipem.

Przeczytaj także

Od 2024 roku Starship ma już regularnie dostarczać na Księżyc ładunki z zaopatrzeniem. W tym samym czasie NASA planuje swoją misji Artemis.

Należy jednak nadmienić, że firmy Elona Muska, nie po raz pierwszy deklarują terminy premier swoich produktów, które z różnych powodów nie dochodzą do skutku.

SpaceX buduje obecnie dwie rakiety Starship, które przejdą testy przed budową kolejnych wersji do podróży kosmicznych.

Zobacz również: Elon Musk przyznaje, że jest "p****rzonym idiotą"

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.