Pogoda
21.12.2018 10:58

Spadek po Andrzeju Wajdzie trafił w ręce żony reżysera. Sąd wydał oficjalne orzeczenie

Sąd wydał decyzję w sprawie konfliktu o spadek po Andrzeju Wajdzie. Córka filmowca walczyła o prawo do filmów i majątku ojca. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości stanęli jednak po stronie żony reżysera.

Andrzej Wajda
foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Na początku trzeciego tygodnia grudnia 2018 oku pisaliśmy o konflikcie, który narodził się pomiędzy Karoliną Wajdą a Krystyną Zachwatowicz. Córka Andrzeja Wajdy w wywiadzie dla magazynu "Gala" wyznała, że spadek po jej ojcu nie słusznie trafił w ręce żony reżysera. Według kobiety pierwsza wersja testamentu wskazywała, że jedynym spadkobiercą praw autorskich do filmów Wajdy jest jego córka. Cały majątek filmowca miał natomiast trafić na konto fundacji wspomagającej utalentowanych młodych ludzi. Wajda zapowiedziała, że sprawa trafi do sądu. I trafiła, a nawet już się zakończyła.

Andrzej Wajda - Krystyna Zachwatowicz spadkobierczynią majątku reżysera

Według córki filmowca ojcu zależało, żeby prawa do jego twórczości nie wyszły poza rodzinę Wajdów. Jak donosi Onet, sąd uznał jednak, że testament napisany przez Wajdę na 10 miesięcy przed śmiercią reżysera jest wiążący. Podczas sprawy sądowej wyszło na jaw, że przed powstaniem finalnej wersji testamentu, Wajda modyfikował jego treść osiem razy. Cały spadek należy się więc czwartej żonie Wajdy - Krystynie Zachwatowicz z zastrzeżeniem, że część pieniędzy trafi do kilku fundacji, które reżyser wybrał przed śmiercią. Wśród nich znalazła się Fundacja Kyoto-Kraków.

Karolina Wajda

Spadek po Wajdzie - czy Karolina Wajda złoży odwołanie?

"Fakt" poprosił Karolinę Wajdę o komentarz dotyczący orzeczenia sądu.

"

Uznaję postanowienie sądu i nie będę się odwoływać. Dla mnie ta sprawa jest zamknięta. "

Chociaż kobieta na łamach "Gali" zapowiadała, że nie zamierza się poddawać w walce o prawa do twórczości ojca, odpuściła sądową walkę po wydaniu orzeczenia w sprawie testamentu ojca. Według "Super Expressu" ojciec pamiętał o swojej córce, bo odziedziczyła po nim dwie nieruchomości - dworek Norwida pod Radzyminem oraz dom na warszawskim Żoliborzu.

Karolinę Wajdę i Krystynę Zachwatowicz łączą trudne relacje. Córka reżysera jest owocem krótkotrwałego związku z Beatą Tyszkiewicz. W 1974 roku po pięciu latach od rozwodu z Tyszkiewicz Wajda ożenił się z Zachwatowicz, która została jego czwartą żoną.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News