Pogoda
20.07.2020 15:27

Specjalista: każdy Polak powinien zaszczepić się na grypę. Posłuchacie rady?

Zaszczepicie się na grypę przed jesienną falą zachorowań? Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, uważa że powinniśmy to zrobić, żeby nie musieć walczyć z dwoma chorobami jednocześnie.

szczepienie
foto: Shutterstock

Epidemia COVID-19 trwa. Przyzwyczailiśmy się do codziennych informacji o nowych potwierdzonych przypadkach, pogodziliśmy się z koniecznością zakrywania ust i nosa oraz innymi restrykcjami. Zaraza jednak nie minęła i według specjalistów już na jesieni wybuchnie z nową mocą.

Czeka więc nas kumulacja, bo odejście lata to tradycyjny sygnał dla grypy, która w tym czasie zbiera swoje (również śmiertelne) żniwo. Specjaliści alarmują, że w związku z tym nie ma się co zastanawiać i należy jak najszybciej zaszczepić się przeciwko grypie.

szczepionki
szczepionki
Przeczytaj także Gangster porwał pielęgniarzy i zmusił do darmowego szczepienia najbiedniejszych

Pozwoli to zyskać odporność przeciwko jednej z czyhających na nadejście jesieni chorób i zmniejszyć ryzyko, że będziemy musieli zmagać się w jednym czasie z dwoma zarazami. A to zwiększa nasze szanse na przeżycie.

Każdy powinien zaszczepić się w tym roku na grypę. Na jesieni czeka nas kumulacji epidemii

W rozmowie z PAP przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak jasno wskazał, że czekają nas na jesieni ciężkie epidemicznie czasy.

Cytat Jest na sto procent pewne, że we wrześniu sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z falą zachorowań na COVID-19. Z tego powodu bezwzględnie wszyscy powinniśmy zaszczepić się przeciw grypie.

Ekspert dodał, że szczepionka na grypę co prawda nie uchroni przed zachorowaniem na COVID-19, badania wskazują jednak, że znacznie łagodzą przebieg tej choroby i zmniejszają ryzyko powstania śmiertelnie groźnych powikłań.

Pozytywne efekty widać już po przyjęciu jednej dawki szczepionki, a jeśli korzysta się z uodparniania przez 4 lata z rzędu, wyraźnie widać zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału czy udaru mózgu.

Zobacz także: Zarażą ochotników koronawirusem, a potem sprawdzą na nich skuteczność szczepionek 

Zaszczepicie się na grypę?

Tagi: koronawirus