Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama!

10.08.2018
Aktualizacja: 24.04.2019 13:31
Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama! Fot. Shutterstock

Część polskich użytkowników telefonów komórkowych mogła otrzymać nietypową wiadomość SMS. Tłumaczymy, o co w niej chodzi.

Wiele osób przebywających aktualnie na terenie Polski poinformowało na Facebooku i w mediach społecznościowych, że otrzymali SMS-y z aktualną pogodą i ostrzeżeniem przez burzą. Podpisane zostały one jako ALERT RCB. Choć mogłoby się tak wydawać, to jednak nie jest to ani reklama, ani spam, ani żadna oferta. To wiadomość rozsyłana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Czym jest nietypowa wiadomość SMS od ALERT RCB?

Porywisty wiatr nad Polską 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa coraz częściej wykorzystuje ten kanał komunikacji z obywatelami. SMS-y ostrzegawcze mieszkańcy Polski m.in. w sobotę 9 marca 2019. Porywisty wiatr ma osiągnął wtedy prędkość 105km/h, a ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązywały w województwie: opolskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, a także podkarpackim. Alerty pierwszego stopnia wydano w województwach: opolskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, łódzkim, lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim, świętokrzyskim i lubuskim.

ALERT RCB - Specjalny SMS ostrzegawczy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa potraktowało sytuację bardzo poważnie i do obywateli Polski zaczęło rozsyłać specjalne wiadomości z ostrzeżeniem. Według informacji, należy nie przebywać na otwartych przestrzeniach i zabezpieczyć dobytek, zwłaszcza ruchomy. Należy zabrać z balkonu rzeczy, które mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr, nie należy także zostawiać zaparkowanych samochodów pod drzewami.

Uwaga! Dziś (data) wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz.

Niebezpieczna burza - jak się zabezpieczyć?

Na czas nawałnicy najlepiej schronić się w domu lub w innym szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Należy też zamknąć okna. Trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie zwierząt, jeśli je mamy.

Justyna Kierzkowska - wydawca portalu Antyradio.pl
Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.