Spektakularny Burzowy Księżyc niedługo na naszym niebie. Gdzie i kiedy możemy obejrzeć towarzyszące mu zaćmienie?

02.07.2020 12:10
Spektakularny Burzowy Księżyc niedługo na naszym niebie. Gdzie i kiedy możemy obejrzeć towarzyszące mu zaćmienie? Fot. Shuttenstock

Na początku lipca 2020 roku podziwiać będziemy na niebie rzadko spotykane zjawisko. Kiedy i o której godzinie będzie najlepiej widoczne zaćmienie i Pełnia Burzowego Księżyca?

Przed nami prawdziwa astronomiczna uczta: pełnia i półcieniowe zaćmienie Księżyca 2020. Gdzie i o której godzinie patrzeć w niebo?

Pełnia Burzowego Księżyca w lipcu 2020 będzie wyjątkowa. Kiedy najlepiej będzie widoczna?

Już 5 lipca 2020 wraz z pełnią, przypadającą w szczycie sezonu wyładowań atmosferycznych, zbiega się półcieniowe zaćmienie księżyca.

Przeczytaj także

Półcieniowe zaćmienie Księżyca najlepiej będzie widać w Ameryce Południowej lub Północnej, gdzie będzie mieć miejsce w noc, gdy Amerykanie będą świętowali Dzień Niepodległości. W Polsce maksimum tego zjawiska przypadnie 5 lipca 2020 o 4:30 nad ranem. Chwilę później, o godz. 6:44 w niedzielny poranek nastąpi pełnia Księżyca.

Dlaczego lipcowa pełnia nosi nazwę Burzowego Księżyca?

Specyficzne nazwy poszczególnym pełniom nadawali nie tylko Indianie w Ameryce Północnej, ale także Słowianie.
Lipcowa pełnia Księżyca określana jest jako "burzowa" z powodu przypadającej w tym momencie kulminacji wyładowań atmosferycznych. Czasami nazywana jest także "sienną", ze względu na zbiory upraw rolnych. Gdzieniegdzie można się spotkać z określeniem "koźla" lub "robaczana". Ta druga wiąże się z mitem, że w czasie lipcowej pełni robaki chętniej rozmnażają się w owocach i grzybach leśnych.

Deszcz meteorów lipiec 2020: Południowe delta Akwarydy

Od 12 lipca aż do 19 sierpnia 2020 będzie można obserwować Akwarydy. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika cztery stopnie na zachód od gwiazdy Wodnika. Maksimum roju przypada na 28 lipca 2020, jego aktywność jest wysoka, a obfitość roju wynosi 20 meteorów/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 41 km/s. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza. Przy dobrych warunkach atmosferycznych będzie można zauważyć w ciągu 60 minut nawet do 20 meteorów.

Oprócz burzowej pełni księżyca, półcieniowego zaćmienia księżyca i deszczu meteorów wielbiciele astronomii będą mieć okazję do obserwacji m.in. obłoków srebrzystych.
Zobacz również: Obłoki srebrzyste lśnią nad Polską. Czym są i kiedy można je podziwiać?
 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.