Pogoda
21.04.2016 15:19

Spinacz powiadomi przez internet o wyschniętym praniu

Inteligentne urządzenia mają ułatwiać nasze życie. Jeśli ktoś czuł, że doglądanie prania zużywa zbyt dużo jego czasu, może odetchnąć z ulgą – powstaje klamerka do ubrań, która wyśle informacje o wydarzeniach związanych z praniem na smartfona.

Spinacz powiadomi przez internet o wyschniętym praniu
foto: materiały prasowe

Na pomysł gadżetu, nazwanego pieszczotliwie Peggy, wpadli Australijczycy. Co ciekawe, bezpośrednim impulsem do stworzenia inteligentnego spinacza było badanie, z którego wynikało, ze rodzice spędzają zbyt mało czasu ze swoimi dziećmi.

Jak ten problem ma rozwiązać Peggy? Oprócz pomagania w robieniu i suszeniu prania zadaniem klamry ma być także informowanie o familijnych wydarzeniach odbywających się w bliskiej okolicy.

Spinacz wyposażony jest w moduł WiFi, czujniki światła i wilgotności oraz termometr – wszystko to sprawia, że jego wymiary wzrosły znacznie w porównaniu do tradycyjnych klamerek. Dzięki podłączeniu do internetu na opracowaną dla gadżetu aplikację mogą być wysyłane wiadomości związane z przebiegiem prania.

Przykłady? Spinacz analizuje dane pogodowe pochodzące z serwisów internetowych i łączy jest z informacjami zbieranymi przez własne czujniki – dzięki temu może wskazać termin, w którym wywieszone ubrania wyschną najszybciej.

Jeśli użytkownik zapomni (lub nie będzie miał czasu) wyjąć ubrania z pralki, otrzyma przypomnienie zachęcające do wywieszenia prania do suszenia.

Po zmierzeniu ilości światła ultrafioletowego padającego na pranie i wzięciu pod uwagę wilgotności powietrza Peggy jest wstanie wskazać godzinę wyschnięcia ubrań z dokładnością do 30 minut. Spinacz ostrzega także przed zbliżającą się zmianą pogody, informując o konieczności zdjęcia prania przed nadchodzącym deszczem.

Twórcy Peggy są zdania, że dzięki takim ułatwieniom rodzice, zamiast zajmować się doglądaniem prania, będą mogli poświęcić ten czas zajęciom z dziećmi. Spinacz będzie się starał podpowiadać, na jakie ciekawe wydarzenia warto się wybrać lub jak można wykorzystać zbliżającą się dobrą pogodę.

Inteligentny spinacz przechodzi w kwietniu 2016 roku testy u pięciu wybranych australijskich rodzin. Ich wyniki przyczynią się do ulepszenia gadżetu – już teraz wiadomo, że potrzebne jest zwiększenie pojemności baterii, która wystarcza tylko na jeden dzień pracy urządzenia.

Decyzja o wprowadzeniu inteligentnego spinacza do sprzedaży jeszcze nie zapadła – przewidywana cena byłaby niższa niż 100 dolarów.

O jakich innych domowych obowiązkach mogłyby informować inteligentne gadżety?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety