Pogoda
26.06.2020 13:25

Spodnie z ludzkiej skóry w Muzeum Magii i Czarów. Służyły do przerażających rytuałów

Islandzkie Muzeum Magii i Czarów posiada w swojej kolekcji spodnie z ludzkiej skóry. Czym jest nábrók i do czego był używany?

Museum of Icelandic Sorcery and Witchcraft
foto: kadr z wideo You Tube

Strandagaldur, znane również jako Islandzkie Muzeum Magii i Czarów, jest prywatnie prowadzonym i publicznie dostępnym muzeum poświęconym folklorowi i historii magii oraz czarów na Islandii. Obiekt został otwarty dla zwiedzających w 2000 roku, a jego założycielem i pierwszym kuratorem był Sigurður Atlason. Muzeum ma swoją siedzibę w nadmorskiej miejscowości Hólmavík.

Spodnie z ludzkiej skóry w Muzeum Magii i Czarów

Jednym z najciekawszych eksponatów w Strandagaldur są bardzo tajemnicze spodnie. W islandzkim wierzeniach nábrók (zwany dosłownie "majtkami śmierci") to para spodni wykonanych ze skóry martwego mężczyzny. Według starych wierzeń przerażające odzienie jest w stanie wytworzyć nieskończoną ilość pieniędzy.

waza z Bronocic
waza z Bronocic
Przeczytaj także Tajemnicza waza z Bronocic. Czy jest dowodem na obecność starożytnych kosmitów w Polsce?

Nábrók jest charakterystyczny dla Islandzkiego folkloru sprzed wieków. Ten konkretny egzemplarz pochodzi z XVII wieku.

Czym jest nábrók i jak się nim posługiwano?

Aby stworzyć przerażający przedmiot, Czarownica najpierw musiała uzyskać zgodę żyjącego mężczyzny na wykorzystanie jego skóry po śmierci. Tuż po pochówku ciało wydobywano z grobu, a następnie pozbawiano skóry od pasa w dół. Najważniejsze w całej procedurze było zachowanie skóry w jednym kawałku. Szczególnie istotnym miejscem była moszna.

Aby rytuał mógł się odbyć, należało ukraść monetę biednej wdowie i umieścić ją w mosznie "spodni". Tak ulokowane pieniądze – za pomocą magicznego zaklęcia – miały się pomnażać, a specyficzna sakiewka zawsze powinna być pełna po brzegi. Magiczne zaklęcie należało napisać na kartce i umieścić wraz z pieniędzmi.

Moszna miała się napełniać pieniędzmi dotąd, dopóki nie usunie się z niej pierwszej monety. Nábrók przy pomocy odpowiednich rytuałów można przekazać komuś innemu, dzięki temu odpowiednio przeszkoleni nekropanci mogli gromadzić pieniądze przez pokolenia.

"

Aby zapewnić sobie zbawienie, posiadacz spodni musiał nakłonić kogoś do włożenia nóg w każdą z nogawek. Nekro-spodnie utrzymają zatem esencję gromadzenia pieniędzy przez pokolenia "

- czytamy w notatce z Museum of Icelandic Sorcery and Witchcraft.

W Islandzkim muzeum czarnoksięstwa pokazana jest historia siedemnastu mężczyzn i kobiet, którzy w XVII wieku zostali spaleni na stosie za uprawianie okultyzmu.

Zobacz również: Tisulska księżniczka: Czym jest przerażająca mumia znaleziona w rosyjskiej kopalni?

Tagi: Archiwum Tajemnic Ciekawostki