Pogoda
05.01.2017 13:53

Sposoby na zaparowane szyby

Sprawność techniczna samochodu niewątpliwie ma niebagatelne znaczenie na bezpieczeństwo w podróży. Jednak równie istotne jest dbanie o dobrą widoczność, co zapewniają czyste szyby.

Sposoby na zaparowane szyby
foto: kadr z wideo

Kierowców w okresie zimowym irytują zaparowane od środka szyby, które mogą utrudnić dostrzeżenie zagrożeń na drodze, nadjeżdżającego rowerzysty lub wchodzącego na jezdnię pieszego. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być awaria radiatora nagrzewnicy, zapchany filtr kabinowy, czy też najzwyklejsza w świecie wilgoć. W niektórych przypadkach to także niedziałające lub nieprawidłowo ustawione nawiewy.

Jednym ze sposobów na uporanie się z tym problemem może być zastosowanie środków chemicznych w spreju, które potrafią należycie wywiązywać się ze swojej roli i to nawet przez kilka tygodnik. Jednak czy istnieją tańsze zamienniki, pozwalające osiągnąć podobny efekt? Na to pytanie odpowiedział ChrisFix. Na potrzeby testu podzielił szybę na 5 części przy pomocy zwykłej taśmy, a następnie zastosował różne rozwiązania na wyszczególnionych fragmentach.

W eksperymencie wziął udział specjalnie do tego przeznaczony środek chemiczny w spreju, pianka do golenia, szampon dla dzieci, ziemniak oraz żel do rąk. Najbardziej uciążliwy w aplikowaniu okazała się pianka do golenia. W dalszej kolejności wykorzystano gorącą wodę, mającą na celu zaparowanie szyb:

Pierwsze dwa środki okazały się skuteczne, a trzy pozostałe – poległy. Najgorzej poradził sobie żel do rąk, jednak ziemniak wraz z szamponem dla dzieci również nie zdały egzaminu. Pianka do golenia wypadła tak dobrze jak specjalny preparat do zaparowanych szyb. I właśnie dlatego ten produkt zdaniem ChrisFix jest najlepszy.

Jeśli macie zamiar korzystać z tej metody, musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces wcierania, a następnie czyszczenia szyby może być czasochłonny. Komfortem użytkowania niewątpliwie wygrywa preparat do zaparowanych szyb. Nie wiadomo jedynie z jaką częstotliwością należy pianki do golenia, przynajmniej mając na celu zapobieganie parowania szyb. Złośliwi sugerują, że co 2 lub 3 dni, nawiązując do czynności golenia się.

A Wy macie swoje sposoby?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Porady