Pogoda
25.09.2020 13:25

Sprawa Tomasz Komendy. Sąd skazał gwałcicieli i zabójców brutalnie zabitej 15-latki

Tomasz Komenda doczekał się sprawiedliwości. Sąd skazał morderców 15-latki.

Tomasz Komenda
foto: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Jak podaje PAP, wrocławski sąd skazał na kary 25 lat więzienia Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 roku. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda - uniewinniony po 18 latach.

Sprawa Tomasz Komendy. Sąd skazał gwałcicieli i zabójców brutalnie zabitej 15-latki

Wrocławski sąd uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego 15-letnia Małgosia zmarła. Przypomnijmy, że do zbrodni w Miłoszycach doszło w 1996 roku. Zdaniem śledczych, obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mieli ją brutalnie zgwałcić i - według prokuratury - użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – pełny zwiastun głośnego filmu
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – pełny zwiastun głośnego filmu
Przeczytaj także „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – pełny zwiastun głośnego filmu

Jak podaje PAP, identyfikacja Ireneusza M. oraz Norberta B. została przeprowadzona na podstawie badań biologicznych ich DNA z próbkami śladów zabezpieczonych na miejscu ujawnienia zwłok, w tym na odzieży pokrzywdzonej. Materiał biologiczny oskarżonych znajdował się w śladach krwi jak i w nasieniu ujawnionym na miejscu zdarzenia.

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu, skazany za inne przestępstwo. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r.

Tomasz Komenda niesłusznie oskarżony o morderstwo

Przez 18 lat za brutalny gwałt i zabójstwo piętnastoletniej Małgorzaty K. niesłusznie karę pozbawienia wolności odbywał Tomasz Komenda. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu 16 czerwca 2004 roku wymierzył mu karę 25 lat pozbawienia.

Pomimo tego, że od zbrodni upłynęło ponad 20 lat, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski podjęli decyzję, by okoliczności tej sprawy na nowo zbadali doświadczeni prokuratorzy. Sąd Najwyższy 16 maja 2018 roku uwzględnił wnioski prokuratury i uniewinnił Tomasza Komendę od popełnienia zbrodni, za którą niesłusznie został on wcześniej skazany.

Zobacz także: Tomasz Komenda zareagował na utwór, który zadedykował mu Kazik [WIDEO]