Pogoda
15.01.2018 14:51

Sprawdź, czy Twoje selfie wisi w muzeum

Tysiące lat rozkwitu sztuki, dziesiątki generacji artystów tworzących arcydzieła, wiek szybkiego postępu technologicznego i powstanie sztucznej inteligencji. Wszystko to po to, żeby można było zobaczyć, w którym muzeum na świecie wisi portret podobny do selfie, które właśnie zrobiliśmy.

Sprawdź, czy Twoje selfie wisi w muzeum
foto: R4vi, CC BY-SA 2.0

Służy do tego aplikacja Google Arts and Culture, która w swojej najnowszej wersji wzbogaciła się o wyszukiwarkę korzystającą z technologii rozpoznawania twarzy.

Po uruchomieniu programu wystarczy zrobić sobie selfie i pokazać je algorytmom. Sztuczna inteligencja przyjrzy się dokładnie ponad 70 000 obrazów, o których ma informacje, i wytypuje te, na których znajdują się nasi mniej lub bardziej udane sobowtóry.

Zabawa możliwa jest dzięki współpracy Google z ponad 1200 międzynarodowymi muzeami, galeriami sztuki i instytucjami z 70 krajów. Zgodziły się one udostępnić do oglądania w internecie część swoich ekspozycji, żeby w ten sposób promować obcowanie z wyższą kulturą i dotrzeć do osób, które wycieczki do muzeum nie mają w planach na kilka najbliższych milleniów.

foto: zrzut ekranu

Tak miała wyglądać misja Google Arts & Culture, zanim w aplikacji znalazła się funkcja wyszukująca obraz podobny do selfie:

"

Poznawaj postacie, miejsca i wydarzenia, które zasłynęły na kartach historii. Odkrywaj kolekcje wybrane przez ekspertów z najbardziej renomowanych muzeów. Poznawaj historie z tysięcy zdjęć, filmów, rękopisów i dzieł sztuki, korzystając z dowolnego urządzenia i rzeczywistości wirtualnej. Wybieraj ulubione prace, twórz własne kolekcje i udostępniaj je znajomym. "

Aplikacja radzi sobie nawet z trudnymi przypadkami.

Google Arts & Culture można pobrać ze sklepu Google Play oraz z App Store. Funkcja odnajdywaniu portretu selfie działa tylko w wybranych lokacjach.

Ciekawą zabawę ze sztuką zaproponował także polski oddział Microsoft - do konkursu Surface AntyLuwr stanęło blisko 1500 przeróbek i pastiszy popularnych obrazów. Do galerii dodaliśmy najlepsze z nich.

Robicie sobie selfie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia