Sprawdź dostępność internetu pod każdym adresem w Polsce

Michał Tomaszkiewicz
09.03.2016 10:09
Sprawdź dostępność internetu pod każdym adresem w Polsce Fot. uke.gov.pl/wyszukiwarka

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował wyszukiwarkę pokazującą dostępne pod wybranym adresem w Polsce usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Serwis pozwala także „zamówić” usługę, jeśli nie jest jeszcze świadczona w danej lokalizacji.

UKE wykorzystało dane dostarczane przez usługodawców do stworzenia ogólnopolskiej, szczegółowej mapy prezentującej dostarczane pod wybraną lokalizacją usługi. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki adres, wybrać po prawej stronie witryny tryb informacyjny (ikonkę „i”) żeby otrzymać – po kliknięciu na mapie na punkt o odpowiednim kolorze – spis pokazujący szczegółowe informacje na temat dostępnych ofert lub wskazanej infrastruktury.

Prezentowana jest nie tylko nazwa operatora (chociaż w większości przypadków jest ona zastrzeżona, co zdecydowanie zmniejsza szanse na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy) i rodzaje dostępnych usług (internet, telefonia stacjonarna, telewizja), ale także maksymalna możliwa do osiągnięcia prędkość przesyłu, a nawet rodzaj doprowadzonego kabla (lub fakt oferowania łącza bezprzewodowego).

foto: uke.gov.pl/wyszukiwarka Fot. foto: uke.gov.pl/wyszukiwarka

Dumy z przygotowanej wyszukiwarki nie ukrywa Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Według niej, serwis to doskonały sposób na skonfrontowanie oczekiwań użytkowników z ofertą świadczoną przez operatorów.

Narzędzie to mogło powstać, dzięki prowadzonej od kilku lat przez Prezesa UKE inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Cieszę się, że informacje zbierane przez urząd mogły zostać wykorzystane do tak praktycznego narzędzia dla każdego obywatela. Tak właśnie nowoczesne technologie znajdują miejsce w codziennym życiu obywateli. Wyszukiwarka to najlepszy przykład praktycznego ich wykorzystania.

Udostępniony przez UKE serwis pokazuje nie tylko dostępne pod danym adresem usługi, ale pozwala także poznać lokalizację pobliskich stacji BTS, linii, kolokacji i węzłów. Te dane są mniej przydatne dla użytkownika końcowego i zostały przygotowane raczej z myślą o samych przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.

foto: uke.gov.pl/wyszukiwarka Fot. foto: uke.gov.pl/wyszukiwarka

Zdecydowanie większym zainteresowaniem ze strony użytkowników powinna się cieszyć funkcja zgłaszania popytu na usługę dostępu do internetu z wybraną przepustowością. Po kliknięciu lewym przyciskiem na wybranej lokalizacji na mapie można wybrać z rozwijalnej listy prędkość dostępu od 1 Mbps do 100 Gbps. „Zamówienie” nie jest co prawda wiążące dla operatorów telekomunikacyjnych, wskaże im jednak gdzie i w jaki sposób powinni rozbudowywać swoją infrastrukturę.

Wyszukiwarka usług szerokopasmowych dostępna jest pod adresem uke.gov.pl/wyszukiwarka.

Odkryliście jakieś niespodziewane oferty pod swoim adresem?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.