Pogoda
06.02.2017 11:25

Sprzedawali nieistniejące auta przez internet

W ręce śledczych zwalczających cyberprzestępczość trafiła trójka oszustów, obywateli Rumunii, którzy naciągali ludzi za pośrednictwem fałszywych ogłoszeń sprzedaży luksusowych samochodów w internecie.

Sprzedawali nieistniejące auta przez internet
foto: policja.pl

Jak poinformowali funkcjonariusze – samochody istniały jedynie na zdjęciach. Na tle pozostałych ofert, auta wyróżniały się atrakcyjną ceną. Luksusowe pojazdy miały kosztować od 30 000 do 50 000 euro. Było tylko jedno „ale”, które przezornym osobom powinno dać wystarczająco dużo do myślenia. Otóż, warunkiem zawarcia transakcji miało być przesłanie odpowiednich dokumentów, wraz z wpłatą na podane konto bankowe części lub nawet całej kwoty. Tym sposobem łatwowierni klienci stracili co najmniej 60 000 euro! Rzecz jasna – po dokonaniu przelewu kontakt się urywał.

Oszuści na potrzeby tego „biznesu” założyli specjalne konta bankowe przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów, z którego następnie wypłacali pieniądze w gotówce. Jak ustalono – nielegalna działalność była wymierzona głównie w mieszkańców pochodzących z krajów Europy Zachodniej.

Na szczęście policjantom udało się ustalić tożsamość nieuczciwych „handlarzy”, co było zasługą funkcjonariuszy z wydziału do walki z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Katowicach, którzy wraz z śledczymi z wydziału przestępczości gospodarczej komendy miejskiej policji w Zabrzu dokonali zatrzymania podejrzanych. Wśród nich byli dwaj mężczyźni w wieku 39 i 32 lat oraz 22-letnia kobieta. W momencie ujęcia przestępców, przebywali oni w hotelu w Zabrzu, w którym znaleziono kilkanaście rumuńskich dowodów osobistych, liczne karty SIM oraz 8000 euro.

Podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa – grozi im do 8 lat więzienia. Dzięki zebranym dowodom materiałowym przestępcy trafili do tymczasowego aresztu. 

Dokonując jakichkolwiek zakupów przez internet warto zawsze przedsięwziąć odpowiednie środki, upewniając się czy przeprowadzenie transakcji jest bezpieczne. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy rozważyć odstąpienie od zakupu lub poszukać innego ogłoszenia, czy sklepu. 

Tagi: Duperele