Pogoda
23.11.2018 11:49

Square Enix usunęło gry z Belgii, ponieważ były w nich lootboksy

Twórcy gier z serii "Final Fantasty", "Tom Raider" czy "Kingdom Hearts" zostali zmuszeni do zaprzestania cyfrowej dystrybucji kilku gier w Belgii. Powód? Były w nich lootboksy.

Shadow of the Tomb Raider
foto: materiały prasowe

Square Enix wycofał z cyfrowej sprzedaży w Belgii gry "Mobius Final Fantasy", "Kingdom Hearts Union X" i "Dissidia Final Fantasy Opera Omnia". Co łączyło te wszystkie mobilne produkcje? Obecność mikrotransakcji, a konkretnie lootboksów, czyli skrzynek z losowymi przedmiotami. A jak być może wiecie, prawodawcy w Belgii nie są pewni tego, czy lootboksy są legalne z punktu widzenia ich ustawy o hazardzie. Dlatego firma odpowiedzialna za takie serie, jak "Tomb Raider", czy "Final Fantasty" postanowiła wycofać gry z dystrybucji. 

Oczywiście na razie nie wiadomo, czy gry powrócą do sprzedaży w zmienionej wersji, czy też twórcy postanowią w ogóle ich nie dystrybuować w Belgii. Podobna sytuacja spotkała Blizzard i ich "Overwatch" - tam po prostu lootboksy zostały usunięte z produkcji, ale gracze wciąż mogą cieszyć się z samej rozgrywki. Belgijski rząd stwierdził również, że "Star Wars: Battlefront 2" jest "grą hazardową". 

W Belgii znikają gry z mikrotranskacjami

Belgia nie jest jednak jedynym krajem w Europie, który bada sprawę mikropłatności i lootboksów - w Polsce zamieszanie wywołała "FIFA 19", która była badana przez Ministerstwo Finansów, Służbę Celną, Urząd Kontroli Skarbowej oraz Rzecznika Praw Konsumenta. Gra jest na razie dostępna do kupienia w naszym kraju w wersji pełnej, czyli wraz z mikrotransakcjami. 

Niedawno jeden z deweloperów Ubisoftu stwierdził, że gdyby gracze nie korzystali ze skrzynek i mikrotransakcji, to twórcy nie umieszczaliby ich w swoich tytułach. Wygląda na to, że w Belgii niedługo nie będą mieli takiego dylematu. Ostatnią produkcją Square Enix jest "Shadow of Tomb Raider", który trafił do sprzedaży we wrześniu 2018 roku na konsole Playstation 4 i Xbox One oraz komputery osobiste. 

Kamil Kacperski
Tagi: Gry Final Fantasy FIFA Tomb Radier