Pogoda
12.11.2018 20:15

Stan Lee nie żyje. Scenarzysta, producent i pisarz komiksowy zmarł w wieku 95 lat

Jak podają amerykańskie media, m.in. Hollywood Reporter, Stan Lee zmarł w Los Angeles w wieku 95 lat.

Stan Lee nie żyje. Scenarzysta, producent i pisarz komiksowy zmarł w wieku 95 lat
foto: East News/London Entertainment/Splash News

Według zagranicznych informacji twórca zmarł w centrum medycznym Cedar-Sinai w poniedziałek rano. Stan Lee przez większość życia nie miał problemów zdrowotnych, jednak w 2018 roku kilkukrotnie trafiał do szpitala. Na początku lutego legenda Marvel Comics była hospitalizowana z powodu kłopotów z sercem i problemów z oddychaniem. U twórcy komiksów lekarze wykryli wtedy nieregularną pracę serca. Na razie nie znamy przyczyny śmierci Stana Lee, jednak amerykański portal TMZ podaje, że w poniedziałek rano 12 listopada 2018 do jego domu przyjechała karetka pogotowia. 

68-letnia córka Stana Lee powiedziała także portalowi:

"

Mój ojciec kochał wszystkich swoich fanów. Był największym, najbardziej przyzwoitym człowiekiem. "

Stan Lee nie żyje. Miał 95 lat

Amerykański scenarzysta, producent filmowy i pisarz komiksowy, najbardziej znany jako współtwórca postaci Spider-Mana, wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics, zmarł w Los Angeles 12 listopada 2018 roku.

Stan Lee urodził się 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku, jako Stanley Martin Lieber, syn Celii Solomon i Jacka Liebera, żydowskich imigrantów z Rumunii. Choć początkowo marzył o karierze aktorskiej, dzięki pomocy swojego wuja Robbiego Solomona i wydawcy komiksów Martina Goodmana został pomocnikiem w wydawnictwie Timely Comics, które później przekształcilo się w Marvel Comics.  

Współtworzył jedne z najważniejszych postaci w komiksowym uniwersum Marvela - m.in. Spider-Mana, Iron Mana, Hulka, Doktora Strange'a, Fantastyczną Czwórkę, Daredevila, Czarną Panterę, Thora oraz drużynę X-Menów. Pojawił się w większości ekranizacji komiksów, które wyszły spod jego ręki - cameo Stana Lee w filmach i serialach Marvela stało się niemalże obowiązkowym punktem produkcji o superbohaterach.

Stan Lee był bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Swój ostatni post na Twitterze, w którym podziękował amerykańskim weteranom II wojny światowej, zamieścił 11 listopada 2018 roku. 

Tagi: News Stan Lee