Stan Lee nie żyje. Scenarzysta, producent i pisarz komiksowy zmarł w wieku 95 lat

12.11.2018 20:15
Stan Lee nie żyje. Scenarzysta, producent i pisarz komiksowy zmarł w wieku 95 lat Fot. East News/London Entertainment/Splash News

Jak podają amerykańskie media, m.in. Hollywood Reporter, Stan Lee zmarł w Los Angeles w wieku 95 lat.

Według zagranicznych informacji twórca zmarł w centrum medycznym Cedar-Sinai w poniedziałek rano. Stan Lee przez większość życia nie miał problemów zdrowotnych, jednak w 2018 roku kilkukrotnie trafiał do szpitala. Na początku lutego legenda Marvel Comics była hospitalizowana z powodu kłopotów z sercem i problemów z oddychaniem. U twórcy komiksów lekarze wykryli wtedy nieregularną pracę serca. Na razie nie znamy przyczyny śmierci Stana Lee, jednak amerykański portal TMZ podaje, że w poniedziałek rano 12 listopada 2018 do jego domu przyjechała karetka pogotowia. 

68-letnia córka Stana Lee powiedziała także portalowi:

Mój ojciec kochał wszystkich swoich fanów. Był największym, najbardziej przyzwoitym człowiekiem.

Stan Lee nie żyje. Miał 95 lat

Amerykański scenarzysta, producent filmowy i pisarz komiksowy, najbardziej znany jako współtwórca postaci Spider-Mana, wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics, zmarł w Los Angeles 12 listopada 2018 roku.

Stan Lee urodził się 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku, jako Stanley Martin Lieber, syn Celii Solomon i Jacka Liebera, żydowskich imigrantów z Rumunii. Choć początkowo marzył o karierze aktorskiej, dzięki pomocy swojego wuja Robbiego Solomona i wydawcy komiksów Martina Goodmana został pomocnikiem w wydawnictwie Timely Comics, które później przekształcilo się w Marvel Comics.  

Współtworzył jedne z najważniejszych postaci w komiksowym uniwersum Marvela - m.in. Spider-Mana, Iron Mana, Hulka, Doktora Strange'a, Fantastyczną Czwórkę, Daredevila, Czarną Panterę, Thora oraz drużynę X-Menów. Pojawił się w większości ekranizacji komiksów, które wyszły spod jego ręki - cameo Stana Lee w filmach i serialach Marvela stało się niemalże obowiązkowym punktem produkcji o superbohaterach.

Stan Lee był bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Swój ostatni post na Twitterze, w którym podziękował amerykańskim weteranom II wojny światowej, zamieścił 11 listopada 2018 roku. 

Justyna Kierzkowska
Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.