Pogoda
22.09.2016 12:07

Start-up LeEco zebrał miliard dolarów na elektryczne auto

Chińska firma ma ambicje przytrzeć nosa Tesli za sprawą w pełni elektrycznego, 4-drzwiowego samochodu sportowego.

Start-up LeEco zebrał miliard dolarów na elektryczne auto
foto: materiały prasowe

Marka LeEco zdołała zebrać 1,08 miliarda dolarów na wdrożenie auta elektrycznego do produkcji. Jednak nim dostali zielone światło, minęło sporo czasu. W 2015 roku Chińczycy pokazali model koncepcyjny, wyróżniający się nowoczesnym, minimalistycznym designem. Już wtedy nikt nie miał wątpliwości, że niski, czterodrzwiowy sedan sportowy ma konkurować z Teslą.

Nowy samochód miałby być „w pełni elektryczny i inteligentny”. Jak przystało na futurystyczne pojazdy, tak i ten docelowo korzystałby z systemu pozwalającego na jazdę autonomiczną. Producent nie zdradził zbyt wiele szczegółów technicznych. Wiadomo jedynie, że samochód miałby powstać przy współpracy z firmą Faraday Future. Niewykluczone, że auta marki LeEco będą służyć jako samojezdne pojazdy świadczące usługi przewozowe.

Z kolei klienci, którzy zdecydowaliby się na zakup takiego samochodu, będą mogli liczyć na najnowocześniejsze technologie, w tym możliwość wezwania pojazdu za pomocą smartfona, a także system automatycznego parkowania.

Jednak nie wiadomo, jak na rozwój firmy i tej nowoczesnej technologii wpłynie chiński rząd, który narzuca coraz to bardziej rygorystyczne standardy dla aut elektrycznych, mogące wymusić na producentach powrót do desek kreślarskich. Takie działanie może skutecznie ograniczyć chęć wejścia nowych przedsiębiorców na rynek.

Z drugiej strony coraz ostrzejsze regulacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza, ożywiają rynek samochodów o niskiej emisji niebezpiecznych substancji, dlatego też chińskie firmy są jednymi ze światowych liderów w tym sektorze. O potędze chińskich przedsiębiorstw świadczy chociażby marka BYD produkująca najwięcej autobusów elektrycznych, pomimo ograniczonego eksportu.

LeEco rozważa także produkcję futurystycznego pojazdu sportowego FFZERO1, który ma dysponować mocą ponad 1000 KM. Co za tym idzie, auto będzie mogło rozpędzić się do ponad 320 kilometrów, a pierwsze 100 km/h osiągnie już po 3 sekundach. 

Tagi: Duperele