Pogoda
21.06.2018 13:18

Startuje sieć lodówkomatów - paczkomatów serwujących chłodne piwo

Twórcy paczkomatów wpadli na nowy pomysł – zaczynają rozstawianie lodówkomatów. Pozwolą one kupować zdalnie produkty spożywcze, kosmetyki oraz leki. A piwo będzie od razu schłodzone.

Startuje sieć lodówkomatów - paczkomatów serwujących chłodne piwo
foto: Artur Andrzej, CC BY-SA 3.0

Paczkomaty okazały się być sporym sukcesem, a ich twórcy – InPost – przez długi czas przedstawiany był jako polskie przedsiębiorstwo z dużym potencjałem na ekspansję międzynarodową. Urządzenia spółki zadomowiły się już nawet za granicą.

InPost dostał jednak finansowej zadyszki i musiał szukać inwestora. Ostatecznie został nim fundusz Advent International, który zadeklarował wyłożenie 500 mln złotych na rozwój spółki.

Lodówkomaty to część z nowej strategii, mającej rozszerzyć coraz popularniejsze zakupy internetowe także na żywność. Dzięki utrzymywaniu w pojemnikach odpowiedniej temperatury możliwe stanie się zamawianie produktów, które muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach.

Lodówkomaty wystartują w 2018 roku

Oznacza to dostępność nie tylko nabiału, lecz także części leków, które muszą być utrzymywane w wyznaczonym zakresie temperatur – do tej pory w takim przypadku możliwy był tylko odbiór osobisty. Nieoficjalnie mówi się, że lodówkomatami zainteresowane są także drogerie.

W ramach programu pilotażowego ma powstać 50 lodówkomatów. Na czas testów pojawią się na pewno w Warszawie i Krakowie, czy program zostanie rozszerzony także o inne miasta – jeszcze nie wiadomo. InPost stara się trzymać swoje plany w tajemnicy, gdyż konkurencja nie śpi. Pierwsze dostawy maja się odbyć w ciągu kilku miesięcy, dokładna data jest sekretem.

Wygoda paczkomatów polega na możliwości samodzielnego wyboru godziny odebrania przesyłki – nie trzeba czekać w domu na dostawcę i zmieniać planów. Dzięki lodówkomatom możliwe stanie się między innymi zamawianie zakupów spożywczych i odbiór ich w niedziele bezhandlowe, co może ułatwić życie rodzinom z dziećmi, szykującym w poniedziałki zestawy śniadaniowe do szkoły i chcące wykorzystywać do tego świeże produkty.

Co zamawialibyście do lodówkomatów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety