Pogoda
12.09.2016 08:01

Staruszkowie driftują w Focusie RS

Powstał przez przypadek i jest jednym z najchętniej promowanych funkcji Forda. Zyskał na rozgłosie również przez australijskich urzędników, którzy uznali go za wroga publicznego numer jeden. Mowa o trybie Drift Mode dostępnym w topowej odmianie Focusa.

Staruszkowie driftują w Focusie RS
foto: kadr z wideo

W rękach speców od PR-u to świetne narzędzie marketingowe. Samochód dysponuje bowiem trybem, jakiego nie oferuje żaden inny pojazd. Jest dziełem inżynierów Ford Performance i powstał podczas opracowywania systemu napędu na obie osie. W tym wyjątkowym trybie moment obrotowy jest rozdzielany nieproporcjonalnie między przednią a tylną osią. Aż 70% wędruje właśnie do tej drugiej, jednak w razie konieczności, może zostać przekazanych nawet o 30% więcej.

Ponadto idealnie wpisuje się w sportowy charakter Focusa RS. Auto napędzane jest 2,3-litrowym silnikiem EcoBoost, wykorzystującym turbosprężarki typu Twin Scroll o małej bezwładności. Inżynierom udało się wycisnąć z niego 350 KM osiąganych przy 6000 obr./min.

Jego maksymalny moment obrotowy w wysokości 430 Nm rozwijany jest w zakresie 2000-4500 obr./min. i przenoszony na obie osie za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni. Za sprawą funkcji overboost, możliwe jest uzyskanie dodatkowych 30 Nm przez 15 sekund.

Sam drifting można uznać za współczesny fenomen, dlatego też pytanie się dziadków o ten sposób jazdy samochodem, może okazać się bezowocne. Wyjątkowy tryb Drift Mode powstał w jednym celu – dla zabawy.

Dlatego Ford postanowił uczcić Narodowy Dzień Dziadków, oddając im do dyspozycji zupełnie nowego Forda Focusa RS. Zanim jednak wsiedli za kółko, zostali odpowiednio przeszkoleni:

Eksperyment ten udowodnił, że driftować każdy może. Już wcześniej zresztą przeprowadzono podobną próbę, gdzie w roli głównej wystąpiła pewna starsza kobieta.

Focus w najmocniejszej odmianie waży 1560 kilogramów i potrafi osiągnąć 100 km/h już po 4,7 sekundy oraz pomknąć 266 km/h. W polskim salonie kosztuje od 151 790 zł. W zamian klienci otrzymują pojazd mogący pomieścić 5 osób na pokładzie i 266 litrów w bagażniku. Chętnych nie brakuje, o czym świadczy fakt, że po zaledwie paru miesiącach na jego zakup zdecydowało się 6200 osób. Najczęściej wybierany jest niebieski lakier Nitrous Blue.

W dodatku Ford Focus RS został wybrany najlepszym samochodem roku 2016 przez dziennikarzy brytyjskiego magazynu Top Gear.

Staruszkowie dali radę?

Tagi: Duperele Ford