Pogoda
28.08.2018 14:44

Steam dodał ponad 1000 gier na Linuksa do swojej biblioteki

Wielkie zmiany czekają na użytkowników Linuksa, którzy już niedługo będą mogli zagrać w ponad 1000 gier. Wśród nich są takie tytuły, jak „Wiedźmin 3” i „Dark Souls 3”.

Steam dodał ponad 1000 gier na Linuksa do swojej biblioteki
foto: Steam.com

Steam wprowadził zmiany, dzięki którym użytkownicy Linuksa będą mogli bez problemu zagrać w ponad 1000 nowych gier. Chyba nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy ten proceder rewolucją. Nadeszła ona pod koniec sierpnia 2018 roku, kiedy to platforma do gier poinformowała o swoich planach dotyczących użytkowników systemu operacyjnego z sympatycznym pingwinem w logo. Rozwiązaniem problemów dla użytkowników Linuksa ma być beta Steam Play.

Gry przeznaczone dla systemu Windows, które na razie nie posiadają wersji przygotowanych specjalnie na potrzeby Linuksa, są dostępne do instalowania i uruchomienia przez klient Linux Steam. Oprócz tego produkcje mają mieć dostęp do aplikacji Steamworks oraz OpenVR. Brzmiało to bardzo dobrze, ale nikt nie mógł się spodziewać, że spowoduje to poszerzenie biblioteki Steama na Linuksach aż tak bardzo - liczba gier, które mogą uruchomić użytkownicy tegoż systemu wzrosła o ponad 1000. Robi wrażenie.

Steam

Gry na Linuksa na Steam

Od momentu tego ogłoszenia użytkownicy Steama na Linuksie zajęli się przekopywaniem przez katalogi z grami, aby odkryć, które z nich są gotowe na uruchomienie ich na mniej popularnym systemie komputerowym. Całość jest dość prosta do wykonania, ponieważ osoby testujące produkcje po zagraniu wystawiają oceny, które wahają się na skali od „nie można uruchomić” do „całkowicie stabilna”. Wypełnione ankiety są przesyłane do odpowiednich miejsc. Dzięki ich feedbackowi powstaje baza danych, która zbiera informacje od testerów. Wyniki ich pracy możecie na bieżąco monitorować na stronie Netlify.com.

Jakie gry są dostępne na Linuksa przez Steam?

Valve zatwierdziło w pełni do tej pory 27 pozycji. Nie jest to może spektakularna liczba, ale od czegoś trzeba zacząć. Kolejne 27 gier zostało wyróżnionych przez twórców Steama, ponieważ zdobyły one wybitne oceny od testerów. Wśród tych produkcji znalazły takie hity, jak „Dishonored”, pierwszy „Wiedźmin”, ostatnia część bardzo popularnej trylogii, czyli „Dark Souls III”, a także najlepsza gra wszech czasów według czytelników magazynu Game Informer, „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Jest to jednak dopiero początek potężnej akcji, której celem jest wprowadzenie nowej ery dla Linuksa. Już w tym momencie ponad 1000 produkcji doczekało się co najmniej jednej recenzji „całkowicie stabilna”. Oby tak dalej. 

Kamil Kacperski
Tagi: Gry Steam