CNN przygotowało obszerny reportaż o osobach LGBT i homofobii w Polsce

Natalia Hluzow
17.10.2020 00:09
CNN przygotowało obszerny reportaż o osobach LGBT i homofobii w Polsce Fot. . LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

"W ciągu nieco ponad roku setki regionów w całej Polsce - obejmujących około jednej trzeciej kraju i ponad 10 milionów obywateli - przekształciły się z dnia na dzień w tzw. strefy wolne od LGBT" czytamy w obszernym reportażu CNN. "To kurs kolizyjny z Unią Europejską". 

Strefy wolne od LGBT, Karta Rodziny, homofobia, a przede wszystkim koszmarna sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce, stały się tematem obszernego reportażu przygotowanego przez CNN. Amerykańscy dziennikarze, Rob Picheta i Ivana Kottasová, przybliżyli historie kilku homoseksualnych i biseksualnych osób zamieszkujących tzw. strefy wolne od LGBT, rysując przerażający obraz Polski, w której homofobia, katolicyzm i nacjonalizm są ze sobą ściśle powiązane. 

Przeczytaj także

Reportaż CNN o sytuacji osób LGBT w Polsce

Spora część reportażu skupia się na tzw. "strefach wolnych od LGBT" i ich nieheteronormatywnych mieszkańcach. Bohaterowie reportażu to m.in. Karolina Duzniak, Ola Głowacka, Tomek Zuber i Bart Staszewski. Opowiadają o tym, jak radzą sobie każdego dnia z brakiem akceptacji i szykanami w miastach, które "wolałyby, by ich po prostu nie było"; w kraju, w którym rząd, Kościół i przychylne im media urządziły "polowanie na czarownice" wycelowane w osoby LGBT. Jak czytamy w tekście CNN:

Kiedy szeroko zakrojone badanie UE na początku tego roku wykazało, że osoby LGBT+ na kontynencie europejskim generalnie czują się bezpieczniej niż pięć lat temu, Polska była rażącym wyjątkiem; dwie trzecie Polaków będących gejami, lesbijkami i osobami transpłciowymi stwierdziło, że wzrosła nietolerancja i akty przemocy wobec nich, a czterech na pięciu powiedziało, że unikają pewnych miejsc w obawie przed napaścią - to najwyższy wskaźnik w Europie.

Dziennikarze CNN odwiedzili szereg polskich miejscowości jak Kozy, Świdnik, Istebna czy Czechowice-Dziedzice, uczestniczyli w katowickim marszu równości, a poza osobami LGBT rozmawiali także z przedstawicielem Ordo Iuris, organizatorami akcji "anty-LGBT" i księdzem. Ich wnioski wynikające z zebranego materiału są jednoznaczne:

Homofobiczna retoryka jest głoszona przez państwo i głoszona w kościołach, a wrogość na ulicach kipi.

Dziennikarze twierdzą, że wszystko to skłania do - wielce niepożądanego przez Polaków - porównania Polski z Rosją:

Dążenie tego kraju do nietolerancyjnego ustawodawstwa przeciwko LGBT, udekorowane obroną tradycyjnych wartości, skłania również do porównań z Rosją. (...) Moskiewskie prawo z 2013 r. zakazujące "propagandy" LGBT opierało się na wielu takich samych argumentach i wywołało podobne globalne oburzenie.

Zaznaczają jednak, że Polska, w przeciwieństwie do Rosji, jest dobrowolnym członkiem Unii Europejskiej i jest zobligowana do przestrzegania obowiązujących w niej fundamentalnych praw. Jak piszą:

Te obszary, w których sprzeciw wobec "ideologii" LGBT jest symbolicznie zapisany w prawie stanowym i lokalnym, postawiły Polskę na kursie kolizyjnym z Unią Europejską.

Przeczytaj także

CNN o rządzie PiS i Janie Pawle II

Autorzy reportażu przytaczają w swoim tekście zarówno słowa ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, jak i wypowiedzi polityków PiS oraz kazanie arcybiskupa Jędraszewskiego - wszystkie wymierzone przeciwko wyimaginowanej "ideologii LGBT", która ich zdaniem stoi w sprzeczności z "tradycyjnymi polskimi wartościami".

Przeczytaj także

"Nacjonalizm i katolicyzm są w Polsce bardzo powiązane" mówi jeden z bohaterów reportażu, biseksualny Tomek Zuber. Autorzy tekstu poświęcają sporo miejsca na opis Polski jako kraju, w którym "około dziewięciu na dziesięciu Polaków identyfikuje się jako rzymscy katolicy, a około 40% co tydzień uczestniczy w niedzielnych mszach". W tekście pojawia się też postać niezwykle istotnego dla Polaków papieża Jana Pawła II, który - zdaniem dziennikarzy CNN - "dawał Polakom nadzieję w czasach stanu wojennego, ale jego zdecydowany sprzeciw wobec homoseksualizmu poszerzył przepaść między wieloma osobami LGBT a Kościołem".

Dla autorów reportażu jest jasne, że w Polsce funkcjonują "homofobiczne ustawodawstwo i rezolucje", a osoby LGBT pełnią rolę "kozła ofiarnego". Polski rząd nie odpowiedział na prośby CNN o komentarz do tej historii.

 

Zobacz też: Powstał pierwszy polski serial o rodzinie LGBT. Kiedy premiera "Familli"? 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.