Pogoda
10.10.2019 13:53

Strój cosplayerki wykluczony z konkursu EuroCosplay za rasizm. Przebrała się za postać o innym kolorze skóry

Francuzka Alice Livanart zamierzała wystartować w konkursie EuroCosplay przebrana za Pyke’a z League of Legends. Organizatorzy zawodów przeprosili wszystkich, którzy poczuli się tym dotknięci i zapowiedzieli, że podejmą kroki, żeby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. 

Pike z League of Legends
foto: materiały prasowe Riot Games

Cosplay ma fanów na całym świecie. Pasjonaci i pasjonatki potrafią poświęcić wiele czasu (i środków), żeby jak najlepiej upodobnić się do postaci z gier i filmów.

Na najlepszych czekają całkiem spore pieniądze, a nawet praca. CD Projekt RED zorganizował na przykład konkurs, w którym szuka ambasadorów Cyberpunka 2077. Najlepsi cosplayerzy będą przechadzać się w imieniu polskiego studia po największych targach gier, inkasując za to pokaźną wypłatę.

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
Przeczytaj także Cyberpunk 2077: oficjalny konkurs na cosplay postaci z gry. Do wygrania 120 000 zł

Alice Livanart cosplayem Pike’a wygrała konkurs Coupe de France de Cosplay, co dało jej możliwość wzięcia udziału w ogólnoeuropejskich zawodach. Jak się okazało, jej kreacja Pike’a, postaci z ciemnym odcieniem skóry, nie spodobała się jednak organizatorom EuroCosplay.

Co nie spodobało się sędziom?

Cosplay Pike’a z League of Legends zbanowany w EuroCosplay za rasizm

Francuzka włożyła w przygotowanie kostiumu sporo pracy. Posturę postaci Pike’a uzyskała, stosując gumowy strój o odpowiednim kolorze.

Livanart otrzymała zakaz prezentowania cosplaya, co w praktyce pozbawia ją szans na wygraną, jako że inne kreacje jej autorstwa nie są tak dopracowane.

Organizatorzy uznali, że wcielanie się białej kobiety w postać o odmiennym kolorze skóry to rasizm. To nie pierwszy raz, gdy cosplayerzy usłyszeli takie zarzuty.

Litwinka została zbanowana na Twitchu za pokazanie się w roli czarnoskórej postaci.

Zobacz także: Litewska cosplayerka przebrała się za czarnoskórą postać. Dostała bana na Twitchu za rasizm 

Czy cosplay postaci o innym kolorze skóry to rasizm?

Tagi: Gry