Pogoda
25.02.2020 14:16

Strona Narodowego Banku Polskiego zhakowana przez wietnamskich studentów

Od informacji udzielanych przez polski bank centralny zależą strategiczne decyzje podejmowane przez inwestorów. NBP ma ogromny wpływ na polską gospodarkę, a tymczasem jego strona internetowa została w lutym 2020 zhakowana dla zabawy.

Narodowy Bank Polski
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wśród celów stawianych przed Narodowym Bankiem Polskim przez prawo stoi między innymi prowadzenie polityki pieniężnej, działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego, działalność emisyjna, rozwój systemu płatniczego oraz zarządzanie rezerwami dewizowymi Polski.

Strona internetowa NBP jest źródłem wielu podstawowych informacji o stanie naszej gospodarki. To wskaźniki banku centralnego analizowane są między innymi przez korporacje szukające miejsca do wielomiliardowych inwestycji.

sklep internetowy neo24.pl
sklep internetowy neo24.pl
Przeczytaj także Hakerzy przejęli stronę Neonet i ukradli pieniądze za zakupy

Jak się okazało, stojąca na straży stabilności systemu finansowania instytucja nie potrafiła zadbać o bezpieczeństwo własnej strony internetowej. Wietnamska grupa hakerów 1945VN Team, zrzeszająca głównie studentów. Włam i podmiana strony zostały dokonane dla zabawy, równie dobrze jednak mogło dość do celowego wypaczenia informacji podawanych przez NBP.

Strona NBP zhakowana przez studentów. Podmienili jej wygląd

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że hakerzy z zespołu 1945VN włamują się na strony internetowe dla zabawy. Wystarczyłoby bowiem, żeby po prostu zmienili wartości wybranych wskaźników, żeby móc doprowadzić do poważnych zachwiań na rynkach finansowych.

O ataku doniósł serwis Zaufana Trzecia Strona, któremu udało się porozmawiać z osobą, która przeprowadziła atak. Młody Wietnamczyk poinformował, że strona została wybrana losowo i włamanie nie miało żadnego innego celu, niż sprawdzenie dla zabawy swoich umiejętności.

W 2017 roku doszło do znacznie poważniejszego naruszenia bezpieczeństwa Polski: złośliwe oprogramowanie osadzone na stronach Komisji Nadzoru Finansowego infekowało komputery banków. Śledztwem w tej sprawie zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego; rozważano możliwość prób zainstalowania broni mogącej zdestabilizować nasz system finansowy bądź nawet próbę kradzieży na ogromną skalę.

Zobacz także: Hakerzy z sukcesem zaatakowali cały polski system bankowy 

Gdzie trzymacie pieniądze?

Tagi: Newsy