Pogoda
04.04.2018 11:16

Strzelanina w siedzibie YouTube’a – youtuberka zemściła się za zdemonetyzowanie kanału

Siedziba główna serwisu YouTube w San Bruno została zaatakowana przez sfrustrowaną youtuberkę Nasim Aghdam – po zranieniu 3 osób napastniczka odebrała sobie życie. Powodem strzelaniny było zdemonetyzowanie kanału prowadzonego przez kobietę.

Policjanci biegnący do siedziby YouTube, w której doszło do strzelaniny
foto: AP/EAST NEWS

Kanał YouTube może być źródłem całkiem sporych przychodów – najlepsi i najchętniej oglądani streamerzy potrafią zarobić miliony z reklam wyświetlanych przy ich filmach oraz z lokowania produktu.

YouTube zmienił regulamin serwisu i usunął możliwość zarabiania na treściach kanałom, które nie miały wyznaczonej minimalnej liczby subskrybentów i nie były oglądane przez wystarczającą liczbę godzin.

YouTube demonetyzuje mniej popularne kanały

Droga na szczyt jest jednak trudna, o czym przekonują się tysiące twórców. Działające w USA youtuberka Nasim Aghdam zaczęła podejrzewać, że jest dyskryminowana przez serwis YouTube, który nie wyświetla jej filmów w odpowiednio eksponowanym miejscu.

Czarę goryczy miała przelać wiadomość o zdemonetyzowaniu kanału, w związki z czym youtuberka nie mogła już zarabiać na publikowanych treściach, a jej filmy były jeszcze trudniej dostępne.

Na swojej stronie napastniczka opublikowała przesłanie, w którym informuje, że świat jest kontrolowany przez dyktaturę dbającą o to, żeby prawda nie wyszła na jaw – także w serwisach VoD:

"

W prawdziwym świecie nie ma wolności wypowiedzi. Będziecie prześladowani za mówienie prawdy, która nie jest wspierana przez system. Filmy wybranych użytkowników są filtrowane i ukrywane, tak że tylko garstka osób może je obejrzeć!

Nie ma równych szans na rozwój na YouTube ani żadnym innym serwisie wideo, kanał będzie rósł tylko wtedy, gdy oni będą tego chcieli! "

Nasim Aghdam publikowała filmy utrzymane ostatnio w tym samym tonie. Jej kanały zostały już usunięte przez YouTube.

foto: zrzut ekranu

Youtuberka strzela do pracowników YouTube’a w ramach zemsty za demonetyzację kanału

Z raportu policyjnego wynika, że napastniczka postrzeliła łącznie 3 osoby (początkowe doniesienia mówiły o liczbie nawet 10 razy więcej), a następnie popełniła samobójstwo.

Ojciec youtuberki stwierdził, że ostrzegał policję przed gniewem córki na YouTube po tym, jak kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia otrzymał informację, że znaleziono ją śpiącą w samochodzie w okolicy kwatery głównej serwisu.

foto: AP/EAST NEWS

Pierwsza ofiara postrzelenia podobno była wybrana celowo – kobieta szukała mężczyzny o danym imieniu i nazwisku.

Czy nowe zasady zarabiania na YouTubie są sprawiedliwe?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet