Studenci Politechniki Poznańskiej nagrodzeni przez NASA. Stworzyli aplikację dla mórz i oceanów

17.02.2020 11:56
Maciej Czyżewski, Daniel Nowak i Kamil Piechowiak|undefined Fot. materiały prasowe Politechniki Poznańskiej

W organizowanym przez NASA konkursie Space Apps Challenge wzięło udział prawie 30 000 użytkowników z całego świata. Nagrodę w kategorii „Best Use of Science” zdobył program napisany przez trzech studentów Politechniki Poznańskiej.

Maciej Czyżewski, Daniel Nowak i Kamil Piechowiak stworzyli aplikację The Great Bloom Theory, przewidującą występowanie szkodliwego zakwitu alg oraz oceniająca skuteczność metod im zapobiegania.

Na napisanie programu zespoły studentów miały tylko 48 godzin, a w konkursie wzięło udział blisko 30 000 partycypantów z uczelni z całego świata. Ich działo potrafi przewidzieć pojawienie się sinic na miesiąc przed zdarzeniem.

Przeczytaj także

Aplikacja The Great Bloom Theory osiąga trafność przewidywań na poziomie 92% dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego. Tematyka konkursu została zdradzona przez NASA w chwili jego rozpoczęcia i dotyczyła ochrony oceanów, Księżyca i przestrzeni kosmicznej.

Studenci Politechniki Poznańskiej wygrali konkurs NASA

Nad Bałtykiem sinice kojarzą się przede wszystkim z zakazem kąpieli, zagrożenie z ich strony jest jednak znacznie poważniejsze. Algi stanowią bowiem poważne zagrożenie dla morskich i oceanicznych ekosystemów.

Cykl życia alg może powodować powstawanie lokalnych stref o obniżonej zawartości tlenu, przez co ucierpieć mogą żyjące w danych wodach zwierzęta. Sinice blokują także docieranie światła słonecznego.

Algorytmy opracowane przez studentów Politechniki Poznańskiej wykorzystują dane satelitów NASA MODIS-Aqua, które codziennie mierzą widmo światła ocenanów. Na tej podstawie można oszacować na przykład stężenie chlorofilu na danym obszarze, a także – jak pokazali polscy studenci – przewidywać powstawanie potencjalnie niebezpiecznych wykwitów alg.

Zobacz także: Robot humanoidalny z Politechniki Warszawskiej najlepszy na świecie 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.