Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim. Powstała petycja

27.11.2019 17:00
Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim. Powstała petycja Fot. LOIC VENANCE/AFP/East News

Roman Polański już wkrótce odwiedzi Polskę. Reżyser ma się spotkać ze studentami łódzkiej filmówki. Ci jednak odmawiają spotkania i stworzyli w tym celu petycję.

Od 22 listopada 2019 roku trwa 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. W dniach 29-30 listopada gościem wydarzenia ma być słynny polski reżyser Roman Polański. Twórca "Dziecka Rosemary" ma się wówczas spotkać ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Ci jednak odmawiają spotkania z Polańskim, powołując się na skierowane przeciwko niemu oskarżenia o przestępstwa seksualne.

Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim

Roman Polański kilkakrotnie zmierzył się z oskarżeniami o przestępstwa seksualne. Tym właśnie argumentem posłużyli się studenci Szkoły Filmowej odmawiając spotkania z reżyserem. By odwołać zaplanowane wydarzenie, wystosowali internetową petycję, pod którą na obecną chwilę podpisało się 75 osób.

Przeczytaj także

Studenci w swoim proteście odwołują się do faktu, że ich uczelnia, jako placówka edukacyjna, powinna potępiać sprawców przestępstw seksualnych. W oświadczeniu dołączonym do petycji czytamy:

Szkoła Filmowa tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne. Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie.  Jednocześnie uważamy, że powaga tych oskarżen oraz ich ilość sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych. Takie osoby są również wśród nas, są częścią społeczności naszej Szkoły.

Szkoła ma wpisane w swój statut "kierowanie się uniwersalnymi zasadami etycznymi". Domagamy się, by od tych zasad nie było wyjątków.

Petycję można znaleźć pod adresem www.petycjeonline.com.

Zobacz też: Roman Polański zostanie wydalony z francuskiego stowarzyszenia filmowców? Tego chcą członkowie ARP

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.