Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim. Powstała petycja

27.11.2019 17:00
Foto: LOIC VENANCE/AFP/East News|undefined Fot. LOIC VENANCE/AFP/East News

Roman Polański już wkrótce odwiedzi Polskę. Reżyser ma się spotkać ze studentami łódzkiej filmówki. Ci jednak odmawiają spotkania i stworzyli w tym celu petycję.

Od 22 listopada 2019 roku trwa 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. W dniach 29-30 listopada gościem wydarzenia ma być słynny polski reżyser Roman Polański. Twórca "Dziecka Rosemary" ma się wówczas spotkać ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Ci jednak odmawiają spotkania z Polańskim, powołując się na skierowane przeciwko niemu oskarżenia o przestępstwa seksualne.

Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim

Roman Polański kilkakrotnie zmierzył się z oskarżeniami o przestępstwa seksualne. Tym właśnie argumentem posłużyli się studenci Szkoły Filmowej odmawiając spotkania z reżyserem. By odwołać zaplanowane wydarzenie, wystosowali internetową petycję, pod którą na obecną chwilę podpisało się 75 osób.

Przeczytaj także

Studenci w swoim proteście odwołują się do faktu, że ich uczelnia, jako placówka edukacyjna, powinna potępiać sprawców przestępstw seksualnych. W oświadczeniu dołączonym do petycji czytamy:

Szkoła Filmowa tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne. Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie.  Jednocześnie uważamy, że powaga tych oskarżen oraz ich ilość sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych. Takie osoby są również wśród nas, są częścią społeczności naszej Szkoły.

Szkoła ma wpisane w swój statut "kierowanie się uniwersalnymi zasadami etycznymi". Domagamy się, by od tych zasad nie było wyjątków.

Petycję można znaleźć pod adresem www.petycjeonline.com.

Zobacz też: Roman Polański zostanie wydalony z francuskiego stowarzyszenia filmowców? Tego chcą członkowie ARP

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.