Studio IO Interactive wystawione na sprzedaż. Co dalej z serią Hitman?

Jakub Gańko
12.05.2017 16:49
Studio IO Interactive wystawione na sprzedaż. Co dalej z serią Hitman? Fot. materiały prasowe

Square Enix chce się pozbyć studia po niezadowalających wynikach epizodycznego Hitmana z 2016 roku.

Po niepokojących doniesieniach na temat ewentualnych kontynuacji serii Mass Effect, mamy kolejne złe wieści. Tym razem dotkną one przede wszystkim miłośników łysego zabójcy z kodem kreskowym z tyłu głowy. Kolejną część przygód Agenta 47 raczej także zobaczymy nieprędko - o ile w ogóle...

Z najnowszego raportu finansowego firmy Square Enix wynika, że nie ma ona już dalszych planów co do studia IO Interactive i zamierza je sprzedać. Rozmowy z pierwszymi chętnymi co do potencjalnej transakcji już trwają. Nie wiadomo, czy Square wraz z zespołem ludzi planuje sprzedać markę Hitman.

Jeśli tak, duńscy twórcy mogliby stworzyć kolejną odsłonę serii pod skrzydłami nowego wydawcy. Ostatnia część Hitmana ukazała się w 2016 roku w formie siedmiu epizodów, które były udostępniane od marca do grudnia. Choć sama gra zebrała pozytywne recenzje, wielu graczy krytykowało taki model dystrybucji - prawdopodobnie wymuszony właśnie przez Square.

Gdyby IO Interactive zostało sprzedane bez praw do marki, Square Enix mogłoby zatrudnić do stworzenia kolejnej odsłony inne studio, np. Square Enix Montreal, które początkowo miało zająć się ostatnią grą cyklu. Równie dobrze wydawca mógłby jednak zrezygnować z kontynuowania serii lub odstawić ją na półkę na dłuższy czas.

To w ostatnim czasie nie pierwszy przypadek, kiedy Square Enix nie jest zadowolone z wyników swojej produkcji - mimo że nie była to wcale zła gra. Podobnie został odebrany Deus Ex: Mankind Divided, którego wyniki sprzedaży okazały się poniżej oczekiwań wydawcy. W związku z tym prace nad kontynuacją zostały zarzucone.

W tym przypadku była to szczególnie bolesna decyzja, gdyż ostatnia gra o losach Adama Jensena kończyła się cliffhangerem. Choć produkcja Eidos Montreal zebrała wysokie noty, gracze zrazili się wbudowanym systemem mikropłatności oraz sztucznym podziałem historii. Źródła bliskie twórcom otwarcie mówiły, że został on wymuszony, by wkrótce wydać ciąg dalszy w postaci osobnej gry.

 

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.