Super Mario Run instaluje wirusa

Michał Tomaszkiewicz
02.01.2017 09:08
Super Mario Run instaluje wirusa Fot. materiały prasowe

Nie spieszmy się instalować Super Mario Run na Androidzie przed premierą – oszuści przygotowali zawirusowane fałszywe wersje instalacyjne, przez które bank może Wam wysłać komunikat „Game Over”. Prawdziwa gra jest w innym zamku.

Pierwsza mobilna gra z wąsatym hydraulikiem w roli głównej stała się z błyskawicznie wielkim sukcesem – nie dość, że pobiła na głowę rekordy pobrań Pokemon GO, to jeszcze – mimo, że jest darmowa – wysunęła się na pierwsze miejsce w rankingu najlepiej zarabiających tytułów na iPhone’ach.

Nintendo dało fory użytkownikom telefonów Apple – wersja na Androida ma zostać dopiero udostępniona. W sklepie Google Play, w którym znajdzie się jedynie słuszna wersja gry, jak na razie można tylko zapisać się na otrzymanie informacji w chwili, gdy dojdzie do oficjalnej premiery.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Duże zainteresowanie Super Mario Run sprawiło, że swoją szansę dostrzegli oszuści. W internecie pojawiły się aplikacje reklamujące się jako instalator gry – dostępne są poza sklepem Google Play i dzięki temu nie są sprawdzane pod względem legalności i – przede wszystkim – wolności od wirusów.

Wolny od Super Mario Run jest plik z rzekomą wersją beta gry – w środku znajduje się tylko oprogramowanie szpiegujące, którego zadaniem jest wykradzenie naszych danych logowania do banku i wyczyszczenie konta.

I nie jest to nierealna pogróżka – w Polsce zatrzymano w 2016 roku osoby, które w ten sposób ukradły ponad 90 mln złotych.

Przestępcy starają się wykorzystywać najbardziej nośne tematy do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania lub nabierania na płatne subskrypcje. Tak było także w przypadku Pokemon GO, które do Polski trafiło z widocznym opóźnieniem w stosunku do światowej premiery – oszuści wypuszczali swoje własne, zawirusowane wersje gry oraz nakłaniali potencjalne ofiary do wzięcia udziału konkursie, w którym nagrodami miały być przedmioty z gry. Wystarczyło wysłać jednego, nie tak niewinnego SMS-a.

Pułapka związana z fałszywymi wersjami instalacyjnymi jest bardzo skuteczna w stosunku do osób, które nie mają pełnej świadomości czyhających na właścicieli smartfonów niebezpieczeństw – warto pokazać im ten artykuł, żeby oszczędzić zgryzoty i łez.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.