Super lekki koncept Yamahy – sprawdź ile waży
10.11.2015 12:14
Super lekki koncept Yamahy – sprawdź ile waży Fot. materiały prasowe

Samochód zaprojektowano z myślą o przyjemności z jazdy. Producentowi chodzi o to, aby ich pojazd oferował porównywalne doświadczenia do tych, dostarczanych przez motocykle. 

Zadbano o bardzo niską wagę auta, która nie przekracza 750 kg. Ten dwumiejscowy samochód wykorzystuje technologię iStream opracowaną przez Gordona Murraya.

iStream Carbon wyznacza nowe standardy w świecie motoryzacji. Rozwiązanie dotychczas wykorzystywane w Formule 1, ma szanse trafić do masowo produkowanych samochodów. Podobno podwozie wykonane w ten innowacyjny sposób poza lekkością, oferuje wysoką sztywność, bezpieczeństwo, odporność na korozję i trwałość. Za sprawą niskich kosztów produkcji i komponentów, możliwe jest że ta technologia zostanie zaadoptowana przez wielu producentów, nie tylko marek premium.

Koncept powstał od podstaw w zaledwie 5 miesięcy. W celu uzyskania jak najmniejszej wagi, do produkcji auta wykorzystano włókno węglowe, zamiast szklanego. Niestety na tę chwilę nie ma informacji o tym, co znajduje się pod maską tego niewielkiego pojazdu. Spekuluje się, że może to być mały, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 l i mocy około 70-80 KM.

W każdym razie, jeśli docelowo pomiędzy przednimi kołami znajdzie się jednostka o relatywnie niewielkiej mocy, to wciąż powinna ona zapewniać przyzwoite osiągi dzięki bardzo niskiej masie własnej. W końcu chodzi tutaj o właściwy stosunek mocy do wagi.

Z zewnątrz koncept Yamahy wyróżnia się niespotykanymi kształtami i proporcjami. Mierzy 3,9 m długości, 1,72 m szerokości i 1,17 m wysokości. Z tyłu, na wysokości świateł, znalazły się dwie końcówki układu wydechowego. Poniżej zamontowano niewielki dyfuzor.

We wnętrzu panują dość spartańskie warunki – znowu w imię jak najniższej masy własnej. Nie ma mowy nawet o dywanikach podłogowych. Dowodem jednak na to, że dla Yamahy jakość również się liczy, jest skórzane wykończenie deski rozdzielczej i kubełkowych foteli. Całość zaprojektowano w równie nowoczesnym stylu, co nadwozie.

Gdyby najnowszy koncept Yamahy trafił do produkcji, stwierdzenie „gokartowe prowadzenie” mogłoby nabrać zupełnie nowego znaczenia.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.