Pogoda
10.11.2015 12:14

Super lekki koncept Yamahy – sprawdź ile waży

Samochód zaprojektowano z myślą o przyjemności z jazdy. Producentowi chodzi o to, aby ich pojazd oferował porównywalne doświadczenia do tych, dostarczanych przez motocykle. 

Super lekki koncept Yamahy – sprawdź ile waży
foto: materiały prasowe

Zadbano o bardzo niską wagę auta, która nie przekracza 750 kg. Ten dwumiejscowy samochód wykorzystuje technologię iStream opracowaną przez Gordona Murraya.

iStream Carbon wyznacza nowe standardy w świecie motoryzacji. Rozwiązanie dotychczas wykorzystywane w Formule 1, ma szanse trafić do masowo produkowanych samochodów. Podobno podwozie wykonane w ten innowacyjny sposób poza lekkością, oferuje wysoką sztywność, bezpieczeństwo, odporność na korozję i trwałość. Za sprawą niskich kosztów produkcji i komponentów, możliwe jest że ta technologia zostanie zaadoptowana przez wielu producentów, nie tylko marek premium.

Koncept powstał od podstaw w zaledwie 5 miesięcy. W celu uzyskania jak najmniejszej wagi, do produkcji auta wykorzystano włókno węglowe, zamiast szklanego. Niestety na tę chwilę nie ma informacji o tym, co znajduje się pod maską tego niewielkiego pojazdu. Spekuluje się, że może to być mały, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 l i mocy około 70-80 KM.

W każdym razie, jeśli docelowo pomiędzy przednimi kołami znajdzie się jednostka o relatywnie niewielkiej mocy, to wciąż powinna ona zapewniać przyzwoite osiągi dzięki bardzo niskiej masie własnej. W końcu chodzi tutaj o właściwy stosunek mocy do wagi.

Z zewnątrz koncept Yamahy wyróżnia się niespotykanymi kształtami i proporcjami. Mierzy 3,9 m długości, 1,72 m szerokości i 1,17 m wysokości. Z tyłu, na wysokości świateł, znalazły się dwie końcówki układu wydechowego. Poniżej zamontowano niewielki dyfuzor.

We wnętrzu panują dość spartańskie warunki – znowu w imię jak najniższej masy własnej. Nie ma mowy nawet o dywanikach podłogowych. Dowodem jednak na to, że dla Yamahy jakość również się liczy, jest skórzane wykończenie deski rozdzielczej i kubełkowych foteli. Całość zaprojektowano w równie nowoczesnym stylu, co nadwozie.

Gdyby najnowszy koncept Yamahy trafił do produkcji, stwierdzenie „gokartowe prowadzenie” mogłoby nabrać zupełnie nowego znaczenia.

Tagi: News Yamaha