Pogoda
25.01.2016 10:38

Superkomputer Orzeł zagnieździł się w Poznaniu

Na liście najszybszych konstrukcji plasuje się na 2. miejscu w Polsce i w 80. na świecie – nowy superkomputer został uruchomiony w Poznaniu. Orzeł przybył do naszego kraju z Chin.

Superkomputer Orzeł zagnieździł się w Poznaniu
foto: materiały prasowe

Superkomputer potrafi wykonać w ciągu sekundy 1,4 biliardów obliczeń. Jeśli zastanawiasz się, czy to dużo, oto mała podpowiedź: biliard to milion miliardów. Dla porównania, silny procesor w nowym komputerze PC potrafi wykonać około 100 miliardów operacji. Poznański superkomputer jest więc dobre 10 000 razy szybszy.

Orzeł znalazł się na 80. miejscu listy najszybszych superkomputerów na świecie. Numerem jeden jest chińska Droga Mleczna, szybsza od poznańskiej konstrukcji około 30 razy. Najmocniejszym polskim superkomputerem jest obecnie usytuowany w krakowskim Cyfronecie Prometeusz, zajmujący na liście 39. pozycję.

Poznańska maszyna umiejscowiona jest w Centrum Innowacji PCSS-Huawei – to właśnie sprzęt chińskiego producenta tworzy Orła. Łącznie wykorzystano 1178 serwerów, każdy z dwoma 14-rdzeniowymi procesorami. Łatwo obliczyć, że na siłę superkomputera pracuje 32 984 rdzeni. Serwery wchodzące w skład klastra wyposażone są w 64, 128 lub 256 GB RAM. Razem daje to ponad 120 TB pamięci operacyjnej.

Jakiej pojemności jest dysk? System ma do dyspozycji łącznie 47 PB danych w chmurze. To odpowiednik 47 tysięcy nośników mogących pomieścić 1 TB informacji – a więc takich, jaki możesz mieć w swoim własnym komputerze.

foto: materiały prasowe

Najciekawszy w Orle jest system chłodzenia – 80% ciepła odprowadzana jest za pomocą cieczy, która może być używana do ocieplania budynku. W zestawieniu najbardziej energooszczędnych konstrukcji poznański superkomputer może liczyć na zdecydowanie lepsze miejsce. Twórcy chwalą się, że to jedna z najlepszych pod tym względem maszyn w naszym regionie świata, obejmującym Europę, Afrykę i Bliski Wschód.

Moc obliczeniowa usytuowanego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Orła używana będzie do prac związanych z chemią, fizyką wysokich energii (na potrzeby CERN), bioinformatyki (między innymi do wyznaczania genomów), radioastronomii i symulacji zanieczyszczeń środowiska.

Do czego Wy chcielibyście używać Orła?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery