Superman postacią biblijną? "Harry Potter" inspirowany Pismem Świętym? Zaskakujące wyniki badań
Natalia Nowecka
15.02.2019 13:43
Superman postacią biblijną? "Harry Potter" inspirowany Pismem Świętym? Zaskakujące wyniki badań Fot. . Shutterstock

Okazuje się, że są na świecie ludzie święcie przekonani, że Superman jest postacią biblijną, a seria o przygodach Harrego Pottera oparta została na Piśmie Świętym.

Amerykańskie Towarzystwo Biblijne (Bible Society) przeprowadziło na terenie USA i Wielkiej Brytanii bardzo ciekawe badanie. Polegało ono na tym, że członkowie organizacji przechadzali się po ulicach i zadawali przypadkowym przechodniom pytania związane z religią i Biblią. Wyniki okazały się co najmniej zaskakujące.

Superman postacią biblijną

Choć na terenie USA i Wielkiej Brytanii znajdują się najbardziej prestiżowe ośrodki naukowe na świecie, nierzadko okazuje się, że przeciętny mieszkaniec któregoś z tych krajów pojęcie o czymkolwiek ma zgoła niewielkie. I choć perfekcyjna znajomość każdego aspektu wyznawanych religii nie jest w żadnym wypadku obowiązkiem, to posiadanie jakiegokolwiek pojęcia na temat wyznawanej przez siebie wiary powinno być na porządku dziennym. A jednak…

Badane wykazało, że 25% pytanych osób, jest święcie przekonanych o tym, że Superman - popularny superbohater, pochodzący z planety Krypton, jest postacią biblijną. A, czy wśród was również jest ktoś, kto uważa laser w oczach, nadludzką siłę i kosmiczne pochodzenie za motywy pochodzące z Biblii?

Zobacz też: >> Superman i Batman - charakterystyka i historia postaci <<

"Harry Potter" inspirowany Pismem Świętym

Wyniki badania wskazały również, że aż jedna trzecia ankietowanych utrzymuje, jakoby seria "Harry Potter" autorstwa J.K. Rowling czerpała z Pisma Świętego.

Fot. Shutterstock

Jak się jednak okazuje, badani nie są jedynym osobami wysnuwającymi taką tezę. Włoski teolog Brunetto Salvarani, na łapach pisma "Jesus" stwierdza, że w sadze autorstwa J.K. Rowling odnaleźć można ślady nauczania świętego Pawła. Zwraca on szczególną uwagę na wątki podziału na dobro i zło, przeznaczenia, odwagi i strachu oraz roli magii i okultyzmu. Autor kładzie również nacisk na fakt, że najważniejszym motywem wszystkich części serii o Harrym Potterze jest walka między miłością, a śmiercią przedstawiona w postaci konfliktu "mefistofelicznego Voldemorta i nieśmiałego Harrego". Jak twierdzi Salvarani:

Miłość-agape zdolna jest pokonać śmierć-thanatos i popycha tego brytyjskiego młodzieńca do odrzucenia egocentrycznego rozumienia życia, by dążyć do wizji otwartej, altruistycznej, wspólnotowej.

Przeczytaj także
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.