Superpełnia Księżyca w czerwcu. Gdzie i kiedy obejrzeć spektakularne zjawisko?

Spektakularny Truskawkowy Księżyc niedługo na naszym niebie. Gdzie i kiedy możemy obejrzeć superpełnię?
Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Najczęściej jest ona związana z okresem, w którym występuje. Nazywanie kolejnych pełni w roku to zwyczaj, który przyjął się w krajach anglosaskich i azjatyckich.
Dlaczego czerwcowa pełnia nosi nazwę Truskawkowego Księżyca?
Nazwa Pełnia Truskawkowego Księżyca została po raz pierwszy użyta w latach 30. XX wieku w "Maine Farmer's Almanac". Odnosi się ona do koloru naszego satelity, który podczas czerwcowej pełni, przybiera niezwykły, różowy kolor.
Termin ten wywodzi się z tradycji Indian z Ameryki Północnej. Nadawali wszystkim pełniom nazwy, właściwe do czasu ich występowania. A czerwiec jest miesiącem zbioru truskawek.Czerwcowa pełnia jest ważnym wydarzeniem w wielu kulturach na świecie i zwykle jest powodem do świętowania.
Każda pełnia ma swoją nazwę:
- Styczeń to Pełnia Wilczego Księżyca
- Luty to Pełnia Śnieżnego Księżyca
- Marzec to Pełnia Robaczego Księżyca
- Kwiecień to Pełnia Różowego Księżyca
- Maj to Pełnia Mlecznego (Kwiatowego) Księżyca
- Czerwiec to Pełnia Truskawkowego Księżyca
- Lipiec to Pełnia Koźlego Księżyca
- Sierpień to Pełnia Księżyca Jesiotrów
- Wrzesień to Pełnia Księżyca Plonów
- Październik to Pełnia Księżyca Myśliwych
- Listopad to Pełnia Bobrzego Księżyca
- Grudzień to Pełnia Zimnego Księżyca
Superpełnia Księżyca w czerwcu. Gdzie i kiedy oglądać?
Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie już we wtorek 14 czerwca 2022 o godzinie 13:52. Zjawisko będzie można podziwiać na południowo-wschodnim niebie. Najlepiej będzie je jednak widać wieczorem, za miastem i z terenów wolnych od sztucznego światła.
Nie będzie to jednak zwykła pełnia Księżyca. Srebrny Glob znajdować się będzie w najmniejszej odległości od naszej planety, a więc będzie wydawać się większy. W czasie tego zjawiska astronomicznego nasz naturalny satelita może wydawać się nawet o 14% większy i świecić jaśniej aż do 30%. Nazwę superpełni wprowadził w XX wieku astrolog Richard Nolle. To całkiem rzadkie zjawisko - występuje średnio raz w roku.
Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.
Oceń artykuł