Pogoda
29.01.2016 10:22

Surface zastąpi Lumię?

W Polsce tego nie widać, gdyż pałamy do smartfonów z Windows wyjątkowym uczuciem, ale na świecie Lumia nie sprzedaje się dobrze. Microsoft może mieć plan porzucenia nazwy zakupionej wraz z Nokią i wprowadzenie przyszłych modeli telefonów do rodziny Surface.

Surface zastąpi Lumię?
foto: microsoft.com

Pod koniec 2015 roku udział smartfonów z Windows na pokładzie stanowił 1,7% światowej sprzedaży. W trzecim kwartale 2015 nabywców znalazło tylko 5,87 mln aparatów, z czego 5,8 mln stanowiły Lumie.

Dla porównania, Samsung – lider rynku – sprzedał w tym samym czasie 83,58 mln telefonów. Drugie pod względem sprzedaży Apple może się pochwalić wynikiem 46,06 mln zakupionych iPhone’ów.

W Polsce Lumie cieszą się zdecydowanie większą popularnością – jeszcze w 2013 roku na smartfon z systemem Microsoft zdecydowało się 16,3% kupujących, co stanowiło jeden z najlepszych wyników na świecie. W 2015 roku popularność Lumii spadła  w naszym kraju do 5,8%.

Nowe konstrukcje pokazywane przez Microsoft, pracujące pod kontrolą Windows 10, są zdecydowanie dojrzalsze i lepsze od swoich poprzedników. Część modeli będzie nawet mogła służyć jako zastępnik komputera dzięki funkcji Continuum – wystarczy podłączyć monitor i klawiaturę, by telefon automatycznie zaprezentował środowisko pracy znane z PC.

foto: microsoft.com

Podczas gdy rodzina Lumii nie spełniła pokładanych w niej nadziei, nowe generacje hybrydowego tabletu Surface zbierają bardzo pozytywne opinie. Wygląda na to, ze Microsoft wpadł na pomysł nowego otwarcia – jak wyśledzili internauci, korporacja zakupiła właśnie domenę surfacephone.com.

Producent może liczyć, że skojarzenia z odnoszącym sukcesy Surfacem przełożą się na lepszy odbiór telefonów. Zmieniają nazwę, Microsoft może też podkreślić, że oferowane przez jego smartfony funkcje to zupełna nowość na rynku.

Urządzenie, które służy jako telefon oraz pełnoprawny komputer PC rzeczywiście zapowiada się interesująco. Nowe modele smartfonów Microsoftu mogą więc stać się pierwszą falą udanej tym razem inicjatywy podboju rynku.

Co sądzicie o możliwości przekształcenia telefonu w komputer PC?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Microsoft