Świnka Peppa zbanowana w Chinach za gangsterkę

Michał Tomaszkiewicz
02.05.2018 12:24
Świnka Peppa zbanowana w Chinach za gangsterkę Fot. materiały prasowe

Świnka Peppa, postać z popularnej kreskówki, została zbanowana w chińskich mediach społecznościowych. Według władz Państwa Środka, negatywnie wpływała na społeczeństwo.

Chińscy cenzorzy udowodnili, że działają szybko i sprawnie, nie zważając na konsekwencje – ostatnim przykładem było zabronienie używania w internecie litery „N”.

Podobny los spotkał teraz sympatyczną – jak by się wydawało – świnkę Peppę. Bohaterka kreskówek dla dzieci w Chinach zrobiła karierę wśród… gangsterów. Oraz osób podburzających przeciwko jedynie słusznemu porządkowi społecznemu.

Świnka Peppa została gangsterem

Najbardziej widoczne jest to wśród osób, które dopiero co wkroczyły w dorosłość – Peppa jest często tatuowana przez osoby, które związały swój los ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Świnka dorobiła się wśród Chińczyków statusu rebeliantki - „nonsensowny żart”, polegający na związaniu niewinnej bohaterki kreskówki z ciężkimi przestępstwami stał się sposobem na okazywanie buntu. Na to chińskie władze nie mogły sobie pozwolić.

Efektem jest ban i czyszczenie chińskich mediów społecznościowych z wszelkich treści, na których występowała świnka Peppa. Zakaz dotyczy najpopularniejszych w Chinach portali i aplikacji – zniknęły z nich dziesiątki, a nawet setki tysięcy postów.

Przygody świnki zniknęły także z serwisów VoD – dzieci będą musiały znaleźć sobie inne bajki do oglądania.

To nie pierwszy przypadek, gdy postać z kreskówki stała się w Chinach wrogiem publicznym – wcześniej personą non grata w Państwie Środka stał się Kubuś Puchatek. Wszystko z powodu tego zdjęcia:

Pamiętajcie o decyzji Chin wybierając bajki dla swoich dzieci – świnka Peppa może najwyraźniej sprowadzić ich na przestępczą drogę.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.