Pogoda
02.05.2018 12:24

Świnka Peppa zbanowana w Chinach za gangsterkę

Świnka Peppa, postać z popularnej kreskówki, została zbanowana w chińskich mediach społecznościowych. Według władz Państwa Środka, negatywnie wpływała na społeczeństwo.

świnka Peppa
foto: materiały prasowe

Chińscy cenzorzy udowodnili, że działają szybko i sprawnie, nie zważając na konsekwencje – ostatnim przykładem było zabronienie używania w internecie litery „N”.

Podobny los spotkał teraz sympatyczną – jak by się wydawało – świnkę Peppę. Bohaterka kreskówek dla dzieci w Chinach zrobiła karierę wśród… gangsterów. Oraz osób podburzających przeciwko jedynie słusznemu porządkowi społecznemu.

Świnka Peppa została gangsterem

Najbardziej widoczne jest to wśród osób, które dopiero co wkroczyły w dorosłość – Peppa jest często tatuowana przez osoby, które związały swój los ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Świnka dorobiła się wśród Chińczyków statusu rebeliantki - „nonsensowny żart”, polegający na związaniu niewinnej bohaterki kreskówki z ciężkimi przestępstwami stał się sposobem na okazywanie buntu. Na to chińskie władze nie mogły sobie pozwolić.

Efektem jest ban i czyszczenie chińskich mediów społecznościowych z wszelkich treści, na których występowała świnka Peppa. Zakaz dotyczy najpopularniejszych w Chinach portali i aplikacji – zniknęły z nich dziesiątki, a nawet setki tysięcy postów.

Przygody świnki zniknęły także z serwisów VoD – dzieci będą musiały znaleźć sobie inne bajki do oglądania.

To nie pierwszy przypadek, gdy postać z kreskówki stała się w Chinach wrogiem publicznym – wcześniej personą non grata w Państwie Środka stał się Kubuś Puchatek. Wszystko z powodu tego zdjęcia:

Pamiętajcie o decyzji Chin wybierając bajki dla swoich dzieci – świnka Peppa może najwyraźniej sprowadzić ich na przestępczą drogę.

Oglądacie świnkę Peppę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet