Syberia: Rosyjscy naukowcy wskrzesili organizmy sprzed 24 tysięcy lat

10.06.2021 20:28
Syberia: Rosyjscy naukowcy wskrzesili organizmy sprzed 24 tysięcy lat Fot. Shutterstock

Rosyjscy badacze przywrócili do życia małe bezkręgowce żyjące w środowisku wodnym, które spędziły 24 tysiące lat w wiecznej zmarzlinie na Syberii.

Wrotki to małe przezroczyste zwierzęta bezkręgowe z charakterystycznym wieńcem rzęsków. Ich wzrost odbywa się nie przez przyrost liczby komórek, tylko przez zwiększenie rozmiarów komórek ciała.  Organizmy te zamieszkują przede wszystkim wody słodkie, ale znane są też formy morskie, słonowodne i lądowe, żyjące na wilgotnych mchach, w glebie kielichach roślin i dziuplach z wodą, czy na torfowiskach lub w piasku w wodzie interstycjalnej. Ciało wrotka podzielone jest na trzy odcinki: głowę, tułów i nogę. Mają najczęściej kształt wydłużony z szerokim przednim końcem, tzw. aparatem wrotnym.

Rosyjscy naukowcy wskrzesili organizmy sprzed 24 tysięcy lat

Wrotki żywią się martwą materią organiczną, bakteriami, glonami i pierwotniakami. Na świecie występuje ponad 2000 gatunków tych żyjątek, zaś w Polsce 554. Wrotki są bardzo odpornym gatunkiem, ale nikt się nie spodziewał, że przetrwają 24 tysiące lat w wiecznej zmarzlinie na Syberii.

Naukowcy z rosyjskiego Laboratorium Kriologii Gleby w Puszczino skutecznie "wybudzili" wrotki, które po rozmrożeniu zaczęły rozmnażać się w procesie partenogenezy (dzieworództwa). Badacze wykopali z głębokości 3,5 m pod dnem rzeki Alazeja na Syberii próbkę lodu, w której znaleźli zamrożone wrotki. Po odmrożeniu żyjątek stało się coś niesamowitego - organizamy ożyły i zaczęły się rozmnażać.

Już wcześniej wiadomo było, że żyjątka te cechują się ogromną odpornością. Już wcześniej udawało się ożywić wrotki zamrożone nawet przez dziesięć lat. Tym razem jednak organizmy przetrwały pod lodem 24 000 lat.

Jak twierdzą badacze, jest to bardzo ważne odkrycie. Eksperyment pokazuje bowiem, że możliwe jest zamrożenie, a następnie przywrócenie do życia organizmów wielokomórkowych.

Badania zostały opublikowano w Current Biology. Naukowcy stwierdzili, że wrotki są w stanie wprowadzać się w stan anabiozy, czyli stan krańcowego obniżenia aktywności życiowej organizmu, zwykle w odpowiedzi na niekorzystne warunki środowiska naturalnego, jak np. zbyt wysoka albo niska temperatura, niedostatek tlenu czy też wody. Wrotki Bdelloidea, o których mowa, występują na Ziemi od około 50 milionów lat.

Źródło: The Guardian/CNN

Zobacz również: Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie. Niesamowite zdjęcie zafascynowało internautów

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.