Pogoda
29.11.2018 13:01

Syn J.R.R. Tolkiena był księdzem pedofilem? Trwa śledztwo w jego sprawie

W listopadzie 2018 w Londynie w ramach Independent Inquiry into Child Sexual Abuse rozpoczęto przesłuchania w sprawie oskarżeń o pedofilię pod adresem czterech katolickich księży. Jednym z nich jest ojciec John Tolkien, syn autora "Władcy Pierścieni".

John Tolkien
foto: kadr z wideo

Nie tylko w Polsce i nie tylko w związku z "Klerem" Kościół katolicki zaczął być brany pod lupę celem wyjaśnienia tuszowanych przez wiele lat przypadków molestowania dzieci przez katolickich księży. W listopadzie 2018 roku w Londynie rozpoczęły się przesłuchania w ramach Independent Inquiry into Child Sexual Abuse (Niezależnego śledztwa w sprawie molestowania seksualnego dzieci), gdzie jednym z rozpatrywanych przypadków jest sprawa syna J.R.R. Tolkiena, Johna, który był duchownym kościoła katolickiego aż do śmierci w 2003 roku.

John Tolkien oskarżony o molestowanie dzieci przez lata

Jak podaje portal Birmingham Live, z ustaleń Independent Inquiry into Child Sexual Abuse wynika, że rzekome wykorzystywanie seksualne dzieci miało miejsce już w latach 50., kiedy ks. Tolkien pełnił posługę kapłańską w Sparkhill w Birmingham. Miał on wówczas nakłonić grupę nastoletnich skautów do rozebrania się do naga. Informacja, że mężczyzna może stanowić zagrożenie dla dzieci miała dotrzeć do archidiecezji w Birmingham już w 1968 roku, kiedy skargę na księdza złożył co najmniej jeden poszkodowany.

Oryginalna notatka z 1968 roku wprawdzie się nie zachowała, jednak zachował się dokument sporządzony przez arcybiskupa Couve'a de Murville'a w 1993 roku na podstawie tej notatki. Dokument ten sugeruje, że ks. Tolkien przyznał się wówczas do tych zarzutów. Mimo to archidiecezja nie zgłosiła sprawy na policję w 1968 roku, nie dodała notatki do jego akt i jedynym działaniem, jakie podjęła, było skierowanie Johna Tolkiena pod koniec lat 60. na leczenie, po którym ksiądz wrócił służby kapłańskiej w Birmingham. Już 2 lata później, w 1970 roku, miał molestować kolejne dziecko.

Podczas przesłuchań twierdzono, że zarzuty zgłoszono policji w 1994 roku, jednak nie podjęto żadnych działań aż do maja 2001 roku. Wówczas również ksiądz nie poniósł żadnych konsekwencji. W 2002 roku kolejna rzekoma ofiara wystąpiła z oskarżeniem przeciwko ks. Tolkienowi. John Tolkien zmarł w 2003 roku. 

Natalia Hluzow
Tagi: News J.R.R. Tolkien