Syrena Nixi – elektryczne auto z Polski

15.02.2017 09:14
Syrena Nixi – elektryczne auto z Polski Fot. materiały prasowe

AK Motor Polska Sp. z o.o. z okazji 5-lecia istnienia firmy zaprezentowała swój najnowszy projekt – elektryczną Syrenę Nixi, będącą owocem prac przedstawionych w Ministerstwie Rozwoju 4 kwietnia 2016.

Jak oznajmili twórcy, Nixi ma być dopuszczonym do ruchu po publicznych drogach pojazdem kategorii M1. Polskiej konstrukcji samochód pomieści dwóch dorosłych pasażerów i ich bagaż. Spodziewać się można najnowszych rozwiązań technologicznych.

Pod względem praktycznym przyszłych użytkowników powinna ucieszyć możliwość naładowania akumulatorów do poziomu około 90% w zaledwie 15 minut. W ruchu miejskim Syreną będzie można pokonać ponad 150 kilometrów, co ma kosztować mniej więcej 9 zł (6 zł/100 km). Za wytwarzanie nowoczesnego modelu elektrycznego odpowiadać ma fabryka na terenie FSO w Warszawie.

syrena (3) Fot. foto: materiały prasowe

AK Motor Polska przemilczał kwestię zarówno osiągów, jak i ceny. Warto również zauważyć, że sam Nixi zważywszy na niewielkie rozmiary nadwozia jest modelem wypełniającym niszę. Istnieje zatem znikome prawdopodobieństwo, że ten samochód zdobędzie dużą popularność w kraju nad Wisłą, a tym bardziej za granicą. Wielokrotnie przy wyborze pojazdu aspekt praktyczny odgrywa pierwszorzędną rolę, co potwierdzają wyniki sprzedaży crossoverów i SUV-ów.

Z czasem ma zostać zaprezentowana bardziej praktyczna, czterodrzwiowa wersja AK Syrena Derceto E, jak również AK Syrena Ligea E i AK Syrena Meluzyna E. Tym samym producent chce kontynuować tradycję, nadając swoim modelom nazwy nawiązujące do światowych legend o syrenach.

syrena (2) Fot. foto: materiały prasowe

AK Motor Polska zapewnia że ambitne plany nie są tylko słowami rzucanymi na wiatr. Nie bez znaczenia może być również fakt, że opracowanie pojazdu wykorzystującego napęd elektryczny nie dość, że jest przyszłościowym rozwiązaniem, to jeszcze niweluje wysoką barierę wejścia na rynek związaną z restrykcyjnymi normami emisji spalin. Dowodem na to jak ciężko sprostać wyśrubowanym regulacjom, są liczne afery spalinowe, w które uwikłane zostały między innymi takie marki jak Volkswagen, Mitsubishi oraz Nissan.

W dodatku AK Motor udowodniło, że potrafi zrobić coś, co ma „ręce i nogi”. Potwierdzeniem tego jest limitowana do 25 egzemplarzy Meluzyna R. Auto zadebiutowało 12 grudnia 2015 roku podczas 53. Rajdu Barbórka na odcinku specjalnym na ulicy Karowej w Warszawie. Mierzący 4,04 m długości, 1,82 m szerokości i 1,44 m wysokości przy rozstawie osi 2,51 m samochód przygotowano pod kątem sportów motorowych, przy współpracy z firmą Proto Cars z Nysy.

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.