Pogoda
08.01.2016 10:26

System karania kierowców zostanie usprawniony?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce wprowadzić trzy zmiany, które mają usprawnić czynności związane z wystawianiem mandatów i ściąganiem należności – informuje „Rzeczpospolita”.

System karania kierowców zostanie usprawniony?
foto: REPORTER/East News

Obecnie „wlepianiem” mandatów zajmuje się tylko policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Jednak to żmudna robota, szczególnie wziąwszy pod uwagę fakt, że rokrocznie za wykroczenia drogowe wystawia się około 3 milionów mandatów.

Ponadto znowelizowana w 2016 roku ustawa mocno ograniczyła kompetencje straży miejskiej, która nie może już korzystać z urządzeń rejestrujących. W ramach kontroli ruchu drogowego, służbie tej przysługuje jedynie prawo do zatrzymania i wylegitymowania podróżujących oraz sprawowania pieczy nad kierowcami niestosującymi się do znaków zakazujących zatrzymywanie się lub postój.

Za to ukłonem w stronę policji i ITD ma być wydłużenie postępowania mandatowego z 14 do 30 dni, które ma „zmniejszyć liczbę wniosków o ukaranie kierowanych do sądów” – informuje dziennik.

Jeszcze do niedawna tylko część wniosków kończyła się mandatem, co spowodowane było przekroczeniem ustawowego terminu. Wedle nowej koncepcji, sprawa do sądu miałaby trafiać wyłącznie w momencie, w którym sprawca wykroczenia odmawia mandatu.

Zmienić ma się także postępowanie w oparciu o materiały dowodowe nadesłane przez innych uczestników ruchu drogowego – np. przy pomocy kamerek pokładowych, telefonów lub kamer monitoringu.

Zamiast żmudnych procedur, ustalania właściciela, potem kierującego, a następnie wzywania na komendę autora nagrania w charakterze świadka, całość miałaby sprowadzać się do szybkiego ukarania sprawcy czynu w momencie, kiedy nie ma wątpliwości co do tożsamości osoby, która popełniła wykroczenie.

Ostatnią propozycją jest „wprowadzenie możliwości uiszczenia mandatu przy użyciu karty płatniczej. Dopuszczenie takiej formy płatności będzie dogodne szczególnie dla cudzoziemców, którzy nie mają polskiej waluty” – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Co sądzicie o tych zmianach?

Tagi: Przepisy