Pogoda
03.04.2017 10:13

System zmuszający zawalidrogę do zmiany pasa

Lexus zaprezentował innowacyjny, wizjonerski system korzystający z najnowszych technologii, w tym z funkcji autopilota. To najnowszy bat na kierowców „przyklejonych” do lewego pasa ruchu.

System zmuszający zawalidrogę do zmiany pasa
foto: kadr z wideo

W wielu krajach powolna jazda na wielopasmowej drodze pasem służącym do wyprzedzania jest wykroczeniem. Niestety wciąż bardzo wiele osób ignoruje regulacje prawne, postępując na przekór. Dlatego Lexus z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa podróżnych, zaprezentował potencjalne rozwiązanie problemu o nazwie „Lane Valet”, które ma być opcjonalnym wyposażeniem w modelach LC i LS. Innowacyjny system wykorzystuje komunikację między pojazdami. Na szczęście japoński producent był wystarczająco miły, by zaprezentować jego działanie na filmie:

Jak widać, system ma mieć zastosowanie głównie podczas jazdy drogami szybkiego ruchu i to niezależnie od tego, czy aktywny tempomat będzie włączony, czy nie. Wystarczy nacisnąć przycisk, gdy tylko wolno poruszający się pojazd zajmuje pas przeznaczony do wyprzedzania. Następnie „Lane Valet” sprawdza czy sąsiedni pas ruchu jest wolny, komunikując się z innym samochodem i wysyłając komunikat do zjechania.

Przed wynalezieniem tego rewolucyjnego systemu, ludzie zirytowani podobnymi sytuacjami mrugali światłami (co również jest nielegalne w niektórych krajach) lub jechali z włączonym kierunkowskazem, tym samym informując kierowcę o chęci wyprzedzenia go. Niestety wielokrotnie przez niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego dochodzi do niebezpiecznych incydentów.

Nierzadko szybciej jadący kierowcy zbliżają się niebezpiecznie blisko poprzedzającego pojazdu. Inni z kolei się nie patyczkują i wyprzedzają prawym pasem (co w bardzo wielu przypadkach jest dozwolone, nie tylko w mieście), o czym wspomniał jeden z kierowców:

"

Uważam, że możliwość wyprzedzania samochodów prawym pasem w Polsce na drodze jednokierunkowej jest zbawienne. Niestety ludzie nie szanują lewego pasa, mają gdzieś innych kierowców, myślą tylko o własnym komforcie. Do tego policja niespecjalnie ma chęć do dyscyplinowania uczestników ruchu drogowego właśnie za takie przewinienia. Koło się zamyka. Potem mamy takich cwaniaków kurczowo trzymających się lewego pasa, których na autostradzie da się wyprzedzić tylko prawym. Nawet jeśli mogliby bezpiecznie trzy razy zjechać na sąsiedni, nie zrobią tego. Niska kultura jazdy – i tyle w temacie. "

Najnowszą technologię Lexusa można było zamawiać tylko 1 kwietnia 2017 roku. Przy czym ta data nie jest ani trochę przypadkowa! Dlatego taki system jak pokazany na filmie, pozostanie jedynie w sferze marzeń.

Tagi: Duperele