Nie żyje uczestnik badań nad szczepionką na COVID-19. Komisja zleciła kontynuację testów
Natalia Hluzow
22.10.2020 10:56
Nie żyje uczestnik badań nad szczepionką na COVID-19. Komisja zleciła kontynuację testów Fot. . JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

W Brazylii zmarł uczestnik badań klinicznych szczepionki na COVID-19 opracowywanej przez koncern AstraZeneca oraz Uniwersytet Oksfordzki. Brytyjska uczelnia poinformowała, że badania są bezpieczne i będą kontynuowane.

Jak podaje brazylijski dziennik "O Globo", w środę 21 października 2020 roku władze poinformowały o śmierci jednego z ochotników, biorących udział w testach szczepionki na COVID-19. Chodzi o badania kliniczne preparatu przygotowywanego przez brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, które są przeprowadzane w Brazylii. 

Przeczytaj także

Szczepionka na COVID-19: Badania będą kontynuowane

Po pojawieniu się informacji o śmierci uczestnika badań nad szczepionką na COVID-19, Uniwersytet Oksfordzki wydał oświadczenie, w którym czytamy:

Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych; zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów.

Brazylijski dziennik "O Globo", powołując się na anonimowe źródła, podaje, że ochotnik, który zmarł podczas badań, nie otrzymał dawki szczepionki na COVID-19, a jedynie placebo. Informację tę potwierdziła agencja Bloomberga. Natomiast brazylijski urząd ds. zdrowia nie skomentował sprawy, powołując się na tajemnicę lekarską.

Szczepionka na COVID-19: czy będzie bezpieczna?

Jak podaje portal medonet.pl, szczepionka opracowywana przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki jest obecnie jedną z najbardziej obiecujących ze wszystkich potencjalnych szczepionek na COVID-19, nad którymi pracują naukowcy na całym świecie. Trzecia faza badań nad preparatem AstraZeneki została jednak wstrzymana we wrześniu 2020 po wykryciu poważnej choroby u jednego z tysięcy ochotników. Od tego czasu testy zostały już wznowione w Wielkiej Brytanii, Indiach, RPA oraz Brazylii.

Rząd Brazylii ma w planach zakup szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu oraz produkowanie jej w centrum badań biometrycznych w Rio de Janeiro. Jednocześnie prezydent Brazylii Jair Bolsonaro poinformował, że rząd nie zamierza kupić 46 mln dawek szczepionki na COVID-19 przygotowywanej przez chiński koncern Sinovac, która była badana w Instytucie Butanan w Sao Paulo, mimo, że we wtorek, 20 października 2020, takie plany ogłosił brazylijski minister zdrowia Eduardo Pazuello. Agencja Associated Press poddaje w wątpliwość merytoryczne powody tej decyzji, twierdząc, że istnieją podejrzenia, że jest ma ona podłoże polityczne. Gubernator Sao Paulo jest bowiem przeciwnikiem politycznym Bolsonaro.

Koronawirus w Brazylii

Intensywne prace nad szczepionką na COVID-19 w Brazylii są silnie związane ze sytuacją pandemiczną w kraju. Największe państwo Ameryki Południowej jest zarazem jedną z największych ofiar koronawirusa na świecie. Na COVID-19 zachorowało tam już ponad 5 milionów osób, a 154 tysiące z nich zmarły. 

Przeczytaj także
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.