Szczur saper przechodzi na emeryturę. Przez 5 lat wykrywał miny

07.06.2021 17:21
Szczur saper przechodzi na emeryturę. Przez 5 lat wykrywał miny Fot. Cover Images/East News

Magawa  - szczur saper przechodzi na zasłużoną emeryturę. Zwierzak pracował przy wykrywaniu min lądowych w Kambodży.

Magaua, szczur, który przysłużył się Kambodży poprzez jej rozminowywanie, odchodzi na emeryturę. Jako saper odsłużył 5 lat. W tym czasie wykrył 71 min i 38 niewybuchów i niewypałów a dzięki temu uratował życie wielu osobom.

Szczur snajper przechodzi na emeryturę

Magaua jest wielkoszczurem gambijskimi ma obecnie 7 lat. Został wytresowany i zatrudniony w fundacji Apopo funkcjonującej w Tanzanii. Szkolenie polegało na tym, że zwierzak otrzymywał smakołyki zawsze gdy zbliżył się do czegoś, co pachniało związkami chemicznymi używanymi w minach. Zdolny szczur zaliczył wszystkie testy celująco, więc przystąpił do niebezpiecznej pracy najpierw w Tanzanii, a potem w Kambodży.

Polecamy

Magaua był w stanie przeszukać teren wielkości kortu tenisowego pod kątem obecności min lądowych w zaledwie 20 minut. Organizacja Apopo zajmująca się tresowaniem szczurów - saperów jest zdania, że człowiek z wykrywaczem metalu przeszukiwałby tak duży teren przez minimum 4 dni.

Szczur, który ratuje życie

Niestety jakiś czas temu przewodnicy zwierzęcia zauważyli, że Magaua stał się powolniejszy. 70-centymetrowy szczur stracił także swój wrodzony refleks. Postanowili więc odesłać bohatera na zasłużoną emeryturę. Gryzoń trafił do schroniska brytyjskiej organizacji charytatywnej działającej na rzecz zwierząt. Teraz zastąpią go młodsi specjaliści w dziedzinie odnajdowania min.

Źródło: Polsatnews.pl

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.