Pogoda
22.09.2016 09:10

Szef Facebooka chce znaleźć leki na wszystkie choroby

3 miliardy dolarów przez najbliższe 10 lat zainwestuje fundacja Chan Zuckerberg Initiative – prowadzona przez szefa Facebooka wraz żoną – w poszukiwanie sposobów na pokonanie wszystkich znanych chorób. Cel ma być osiągnięty przed końcem tego stulecia.

Szef Facebooka chce znaleźć leki na wszystkie choroby
foto: Chan Zuckerberg Initiative

Mark Zuckerberg wraz z żoną Priscillą Chan już w 2015 roku zadeklarowali oddanie 99% posiadanych akcji Facebooka – ich wartość wycenia się na ponad 50 mld dolarów – na rzecz prowadzonej przez siebie fundacji. Pierwszymi celami dla Chan Zuckerberg Initiative stało się zapewnienie równych szans na start w życie dzieci z nowego pokolenia.

We wrześniu 2016 roku fundacja podjęła się nowego, bardziej ambitnego zadania – szef Facebooka chce, żeby dzięki umożliwieniu współpracy naukowców i i inżynierów udało się znaleźć sposób na zapobieganie, leczenie i trzymanie w ryzach wszystkich znanych ludzkości chorób. Zdając sobie sprawę, że nie jest to zadanie łatwe, fundacja dała sobie czas do końca bieżącego stulecia.

Mark Zuckerberg podkreślił, że nie jest to proste wyzwanie:

"

Musimy być cierpliwi. To ciężki problem do rozwiązania. Tworzymy w ten sposób przyszłość, o której marzymy dla naszych dzieci. Jeśli istnieje chociaż cień szansy, że uda nam się znaleźć sposób na pokonanie każdej choroby, musimy spróbować to zrobić. Mamy szansę sprawić, że nasz świat będzie zdecydowanie lepszym miejscem niż wtedy, gdy na niego przyszliśmy. "

Jak szef Facebooka chce zmienić świat? Przede wszystkim chce umożliwić współpracę naukowcom (biologom, chemikom, fizykom) z inżynierami IT – dzięki zmapowaniu ludzkiego genomu badanie życia staje się coraz bardziej nauką informatyczną, wykorzystanie doświadczenia twórców oprogramowania i sprzętu może się więc okazać nieocenione.

Fundacja Chan Zuckerberg Initiative chce także stworzyć i udostępnić społeczności naukowej odpowiednie narzędzia do prowadzenia badań i współpracy. Dodatkowym, nie mniej ważnym celem, jest zachęcenie do finansowania nauki.

Poparcie dla szefa Facebooka wyraził założyciel Microsoftu, Bill Gates, który wystąpił gościnnie na konferencji anonsującej plany fundacji. Gates już wcześniej zadeklarował oddanie znakomitej większości swojego majątku na rzecz Bill and Melinda Gates Foundation, która dzieli te same cele, co Chan Zuckerberg Initiative.

Fundacja szefa Facebooka zaczęła już działać w wytyczonym przez siebie kierunku, finansując w ramach Biohub (organizacji łączącej naukowców z różnych dyscyplin z inżynierami i programistami) dwa projekty. Pierwszy z nich to Cell Atlas, czyli katalog komórek – pracujący w ramach tego zadania naukowcy chcą zbadać różnice w działaniu poszczególnych typów komórek składających się na ludzkie ciało i odkryć sposoby, na jakie się między sobą komunikują.

Infectious Disease Project ma z kolei ulepszyć metody na diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom zakaźnym, takim jak Ebola, HIV czy Zika. Wszystkie odkrycia dokonane przez Biohub mają być udostępniane za darmo.

Podobny sposób na pokonanie raka – łączenie naukowców z programistami – zamierza wykorzystać Microsoft, który zapowiedział rozprawienie się z nowotworami w przeciągu 10 najbliższych lat. Sposobem na to mają być mini-komputery wykorzystujące DNA, które będą w stanie namierzać komórki dotknięte złośliwymi zmianami i przeprogramowywać je do normalnego działania.

W realizacji wizji świata bez chorób może pomóc polski wynalazek Aidlab, który jest wczesnym wcieleniem znanego ze „Star Treka” tricodera - gadżet pozwala zbierać dane medyczne wysokiej jakości, potrafiąc na przykład wykonać EKG.

Myślicie, że im się uda?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Facebook